Пиперки полнети сo рендана зелка за зимница –...

Одлично одговара како мезе или салата со било какво јадење, превкусна е. Имате два рецепти, првиот е поедноставен, а вториот е според некој старински метод. РЕЦЕПТ 1 Потребни состојки: 3 кг пиперки бабури 600 мл оцет 9% 180 мл вода 1,5 лажица сол 1,5 лажица шеќер 1 мала лажичка винобран 6-7 кг зелка Постапка: Прво се ренда зелката и малку се посолува. Пиперките се мијат и се вади семето. Зелката се стиска со раце за да се исцеди вишокот сок и да закисели, па потоа се полнат пиперките. Наполнетите пиперки се редат во стаклени тегли. На страна се меша оцетот, водата, солта, шеќерот и винобранот, убаво да се растворат. Пиперките потиснете ги со пластична решетка или нешто друго, па...

РАФАЕЛО КОЦКИ – многу се вкусни и лесно...

Многу лесен колач, целиот е кремаст, се топи во уста. Потребни состојки: 8 јајца, 8 лажици шеќер, малку прашок за печиво и 200 г кокосово брашно. За крем: 8 жолчки, 8 лажици шеќер, 4 лажици млеко, 150 г чоколадо за готвење, 150 г путер или маргарин, 2 шлаг креми од ванила. За декорација: 50 г кокосово брашно Постапка: Одвојте ги белките од жолчките. Во белките постепено додавајте шеќер и матете додека да добиете цврст снег. Во снегот додадете кокосово брашно и малку прашок за печиво. Излејте во тепсија со величина 30 см. Печете во загреана рерна на 150 степени околу 20 минути. За крем: Изматете ги пенасто жолчките со шеќерот, а на многу тивок оган ставете малку млеко, колку за да...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

БРЗ РУЧЕК…Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку...

БРЗ РУЧЕК...Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути...Ебе што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца 150 мл млеко 1/2 лажичка сол, лук во прав, црн пипер 2 лажици масло 150 г варен компир 4 лажици брашно 1 лажичка прашок за печиво И уште: кромид,...

Овој рецепт сите го препишуваат…Многу лесна постапка за пита со сирење...

Овој рецепт сите го препишуваат...Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал...се разграбува до последна трошка...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 лажица шеќер 20 г 1 кесичка сув квасец 10 г 1 чаша млако млеко 200 мл 1 чаша млака...

БРЗ РУЧЕК…Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути…

БРЗ РУЧЕК...Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути...Ебе што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца 150 мл млеко 1/2 лажичка сол, лук во...

БРЗ РУЧЕК…Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку...

БРЗ РУЧЕК...Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути...Ебе што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца 150 мл млеко 1/2 лажичка сол, лук во прав, црн пипер 2 лажици масло 150 г варен компир 4 лажици брашно 1 лажичка прашок за печиво И уште: кромид,...

Овој рецепт сите го препишуваат…Многу лесна постапка за пита со сирење...

Овој рецепт сите го препишуваат...Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал...се разграбува до последна трошка...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 лажица шеќер 20 г 1 кесичка сув квасец 10 г 1 чаша млако млеко 200 мл 1 чаша млака...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

Worldwide news every day

БРЗ РУЧЕК…Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути…

БРЗ РУЧЕК...Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути...Ебе што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца 150 мл млеко 1/2 лажичка сол, лук во...

Овој рецепт сите го препишуваат…Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал…се разграбува до последна трошка…

Овој рецепт сите го препишуваат...Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал...се разграбува до последна трошка...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 лажица...

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

Најдобриот тоник ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА…ја лекува и го забрзува растот

Најдобриот тоник ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА...ја лекува и го забрзува растот, а се подготвува со каранфилче. Еве за што сѐ е добра ВОДАТА ОД...

Овој рецепт сите го препишуваат…Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал…се разграбува до последна трошка…

Овој рецепт сите го препишуваат...Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал...се разграбува до последна трошка...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 лажица...

БРЗ РУЧЕК…Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути…

БРЗ РУЧЕК...Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути...Ебе што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца 150 мл млеко 1/2 лажичка сол, лук во прав, црн пипер 2 лажици масло 150 г варен компир 4 лажици брашно 1 лажичка прашок за печиво И уште: кромид,...

Овој рецепт сите го препишуваат…Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал…се разграбува до последна трошка…

Овој рецепт сите го препишуваат...Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал...се разграбува до последна трошка...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 лажица шеќер 20 г 1 кесичка сув квасец 10 г 1 чаша млако млеко 200 мл 1 чаша млака...

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање крв низ телото, носејќи кислород и хранливи материи до секој агол на нашето тело. Кога крвта...

Најдобриот тоник ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА…ја лекува и го забрзува растот

Најдобриот тоник ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА...ја лекува и го забрзува растот, а се подготвува со каранфилче. Еве за што сѐ е добра ВОДАТА ОД КАРАНФИЛЧЕ: -природен лек за инфекција на грлото -го отстранува лошиот здив -го забрзува метаболизмот и помага при слабеење -ги...

БРЗ РУЧЕК…Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути…

БРЗ РУЧЕК...Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути...Ебе што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца 150 мл млеко 1/2 лажичка сол, лук во прав, црн пипер 2 лажици масло 150 г варен компир 4 лажици брашно 1 лажичка прашок за печиво И уште: кромид,...

Овој рецепт сите го препишуваат…Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал…се разграбува до последна трошка…

Овој рецепт сите го препишуваат...Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал...се разграбува до последна трошка...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 лажица шеќер 20 г 1 кесичка сув квасец 10 г 1 чаша млако млеко 200 мл 1 чаша млака...

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање крв низ телото, носејќи кислород и хранливи материи до секој агол на нашето тело. Кога крвта...

Најдобриот тоник ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА…ја лекува и го забрзува растот

Најдобриот тоник ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА...ја лекува и го забрзува растот, а се подготвува со каранфилче. Еве за што сѐ е добра ВОДАТА ОД КАРАНФИЛЧЕ: -природен лек за инфекција на грлото -го отстранува лошиот здив -го забрзува метаболизмот и помага при слабеење -ги...

Највкусен појадок или вечера од тиквички кои се повкусни од месо…Сите го бараат овој рецепт…

Највкусен појадок или вечера од тиквички кои се повкусни од месо...Сите го бараат овој рецепт...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 голема тиквичка 1 компир 1 мала главица кромид 2 јајца 1 чаша лебни трошки (презла) 50 г фета сирење 1 чешне лук Зачини: сол, црн пипер, црвен...

Ако имате 1 ЈАЈЦЕ, ЈОГУРТ И БРАШНО, направете го овој вкусен и мек десерт за 5 минути…

Ако имате 1 ЈАЈЦЕ, ЈОГУРТ И БРАШНО, направете го овој вкусен и мек десерт за 5 минути...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 јајце 1 прстофат сол 8 г ванилин шеќер 3 лажици масло 125 г цврст јогурт со вкус на ванила (или к.павлака) 80...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

СУПЕРБРЗА ПЕСОК ТОРТА…Има преубав вкус, а лесна и едноставна за правење…

СУПЕРБРЗА ПЕСОК ТОРТА...Има преубав вкус, а лесна и едноставна за правење...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 кесички пудинг од ванил (4х40 г) 180 г шеќер 1 литар млеко 250 г путер или маргарин 150 г мелена плазма/бисквити 120 г кокосово брашно 170 г мелени ореви За...

ЕВЕ ШТО ПРВО СЕ ПРАВИ КОГА СЕ ОДИ НА ГРОБИШТА…И дали треба да се носи храна…

ЕВЕ ШТО ПРВО СЕ ПРАВИ КОГА СЕ ОДИ НА ГРОБИШТА...И дали треба да се носи храна... Одењето на гробишта и традициите поврзани со поменот на покојните се различни кај сите народи. Според христијанската традиција споменикот треба да биде скромен со...

1 ЛАЖИЦА ДНЕВНО ЗА ЧИСТ ЦРН ДРОБ…Против маснотии и прочистување на цревата

1 ЛАЖИЦА ДНЕВНО ЗА ЧИСТ ЦРН ДРОБ...Против маснотии и прочистување на цревата...Сите токcини се исфрлаат...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 лажица мента (нане), сува билка 1 лимон 1 парче ѓумбир 3-4 см 3 сливи (свежи или суви) 4 суви смокви 8 урми 4 суви кајсии 1...

БРЗ РУЧЕК…Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути…

БРЗ РУЧЕК...Вкусен е, прсти да излижеш, а се прави за неколку минути...Ебе што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 2 јајца 150 мл млеко 1/2 лажичка сол, лук во прав, црн пипер 2 лажици масло 150 г варен компир 4 лажици брашно 1 лажичка прашок за печиво И уште: кромид,...

Овој рецепт сите го препишуваат…Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал…се разграбува до последна трошка…

Овој рецепт сите го препишуваат...Многу лесна постапка за пита со сирење и кашкавал...се разграбува до последна трошка...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За тесто: 1 лажица шеќер 20 г 1 кесичка сув квасец 10 г 1 чаша млако млеко 200 мл 1 чаша млака...