Овој колач многу едноставно се прави многу е вкусен, мора да го пробате!

Вкусно и едноставно!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

5 јајца
180 г шеќер
200 г брашно
1 прашок за печиво
200 мл млеко
200 мл масло
10 големи лажици ореви

ЗА КРЕМ:

500 мл млеко
1 пудинг од ванила
2 лажици брашно
250 г шеќер
250 г путер

ПОСТАПКА:

За кора: прво изматете ги јајцата со шеќер, додадете масло и млеко и на крај брашно помешано со прашок за печиво и мелени ореви (по потреба додадете уште малку брашно, проценете сами).

Смесата излејте ја во помал плех обложен со хартија, па печете на 180 степени.

За крем: сварете пудинг со брашно и шеќер во млекото. Изладете.

Путерот пенасто изматете го а потоа соединете го со изладениот пудинг.

Кремот поделете го на два дела.

Редење: кора, половина од кремот, кора, втората половина од кремот.

На крај наросете со мелени ореви.

Loading...