Малку ќе дувкате додека го јадете, но според докторката ќе топите 1 см сало дневно!

Д-р Ирина Стефановска е познат руски лекар, фитотерапевт и диетолог. Во програмата за здрав живот на Руската телевизија, Д-р Стефановска вели:

“Благодарение на овој рецепт, според моите податоци, жените го намалуваат обемот на половината до 1 сантиметар дневно!”

“Ренот го стимулира црниот дроб, го стимулира срцето и циркулацијата, а покрај тоа е одличен диуретик и помага при ревматизам. Исто така, лесно ги топи наслагите околу стомакот …“ вели Д-р Стефановска.

Овој еликсир го елиминира вишокот на масти и на вода од телото, ја подобрува функцијата на мозокот, меморијата, слухот и концентрацијата.

Забелешка на нмд: смесата е навистина ефикасна, но не започнувате веднаш да слабеете по првото консумирање, туку по извесен период и редовна консумација, што е инфивидуално за секого.

Добро е да се мачкате и со некој стимулирачки крем на зафатените места кои сакате најмногу да ги слабеете, да пиете доболно течности и малку повеќе да бидете физички активни за да го поттикнете исфрлањето на метабилните продукти кога ќе започне “топењето” на салото.

Потребни состојки:

125 г рен

3 органски лимони

3 лажици мед

Постапка:

-ренот измиксајте го во блендер

-лимоните добро измијте ги, извадете им ги семките, па заедно со кората додадете ги во блендерот и измешајте ги со ренот.

-Потоа додадете три лажици мед и добро соединете.

Смесата се чува во фрижидер, во стаклена тегла со капак.

Употреба:

По една лажица од мевлемот, двапати дневно со оброк. Оваа смеса користете ја три седмици па ќе забележите како се намалува обемот на вашата половина.

НАПОМЕНА: смесата е силна, може да се јават болки во стомак доколку го немате и претходно консумирано ренот. Смесата се јаде заедно со јадење!

Коментар на читателка: “NMD.mk go koristev posle jadenje i sekogash koga go koristev imav strashna bolka se do praznjenje na crevata inaku nemam problem so hrana.”

Претходна статијаЦИКОРИЈА: ја газиме и прескокнуваме а може да ни го спаси животот – го лекува црниот дроб и жолчката
Следна статијаЧудо од билка: минатиот вторник имала 72 кг а во неделата 68!