МОРКОВ-ЛУТЕНИЦА: вкусна и многу здрава витаминска зимница, брза...

Лутеницата од морков многу лесно и брзо се приготвува, а добивате фантастичен вкус. За читателите на НМД подготвивме неколку рецепти, со и без конзерванс, но сите се одлични и проверени. Во првиот рецепт на Снежана Годиниќ се користи конзерванс, а за сите што го одбегнуваат, мора да направат пастеризација во рерна за да се продолжи рокот на траење. РЕЦЕПТ 1 - Потребни состојки: 2 кг моркови, 300 мл масло, 2 главици лук, 1 китка лист од целер, 1 китка лист од магдонос, 500 г лути пиперчиња (јас ставив 350 г), 500 мл оцет, 1 до врв полна лажица шеќер, сол по вкус (ставив 3 полни супени лажици), ½...

Превкусен кокос колач со бисквит, вакво вкусно досега...

Многу вкусен кокос колач во два слоја, а се приготвува за многу кратко време. Прво се мешаат состојките за кората и добиената смеса се излева во калап и се става на печење. Потоа само го правите кремот и го филувате врз кората. Без многу објаснување, овој рецепт е детално објаснет и многу лесно ќе го запамтите. Јас го правам во секоја прилика кога треба да се послужи нешто вкусно и благо. Децата го бараат и го сакаат повеќе од чоколадо. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА БИСКВИТ: 5 јајца, 1 ванилин шеќер, 100 г шеќер, 100 мл масло, 150 г брашно, 2 мали лажички прашок за печиво, 3 лажици какао. ЗА...

Enjoy exclusive access to our content

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете

5 Вежби за ПОДОБРУВАЊЕ НА ЦИРКУЛАЦИЈАТА во нозете... Неопходно е да се разбере како функционира нашиот циркулаторен систем. Срцето е главниот орган одговорен за пумпање...

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ…На децата им се омилени…

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ...На децата им се омилени...Ги имам запишано како „Батхура“, а можете да ги најдете како „лангиди“ или под други називи. Еве што ви е потребно за овие вкусни пржени погачици: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со...

ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ…Ова е најдоброто нешто што сум го...

ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ...Ова е најдоброто нешто што сум го вкусил ова лето...МЕЗЕ ЗА МЕРАК...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5 црвени пиперки 400 г ситно сирење 100 г рендан кашкава 1 чешне лук, рендано 100 г домати, ситно сечкани 200 г течен јогурт 1/2...

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче…Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време…

Баба ми откри едноставен начин како да ги размножувам билките од гранче...Сите пуштаат коренчиња за многу кратко време... Постапката е многу едноставна и може да...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата...

КАКО ДА ПРЕПОЗНАЕТЕ ЛАЖЕН МЕД? Само погледнете го врвот на теглата и сѐ ќе ви биде ЈАСНО, објасни познатиот пчелар... Знаеме колку е здрав медот. И знаеме дека има различни видови кои имаат различни здравствени предности, но најчесто не знаеме...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не...

„На сите им е замаcтен црниот дроб, а после 30 не треба да пиете млеко...Вака ќе го исчистите...“ советува д-р Чубрило. Пристигна пролетта, а со неа и потребата за детокcикација на телото и чистење на организмот од токcини. Многумина грешат...

Get an online subscription and you can unlock any article you come across, getting instant emails when our site updates, too.

РЕЦЕПТИ

БУРЕК НЕ И Е РАМЕН…Пита со сирење и готови кори…Превкусна…

БУРЕК НЕ И Е РАМЕН...Пита со сирење и готови кори...Превкусна...Еве што ви е потребно за да ја приготвите: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г готови кори 500 г свежо...

БРЗИ ПРОИЧКИ…Меки како души, дури си се завртел, се изеле….

БРЗИ ПРОИЧКИ...Меки како души, дури си се завртел, се изеле....Одлични за појадок, вечера или како закуска...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200...

Колач со портокал и чоколадо…ВКУСЕН ДЕСЕРТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА…

Колач со портокал и чоколадо...ВКУСЕН ДЕСЕРТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА... Подготовката на овој колач е едноставна, а вкусот сите ги освојува. Пробајте го, нема да...

Ќе заборавите на сладоледот кога ќе го пробате овој десерт…ЛЕДЕН КОЛАЧ ОД 3 СОСТОЈКИ што има подобар вкус од сладоледот…

Ќе заборавите на сладоледот кога ќе го пробате овој десерт...ЛЕДЕН КОЛАЧ ОД 3 СОСТОЈКИ што има подобар вкус од сладоледот...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ...

УБАВИНА И НЕГА

ОБИЧАИ

НАЈЧЕСТИ 9 ГРЕШКИ НА ПОБОЖНИТЕ ЛУЃЕ: Обичаи кои погрешно се толкуваат…

Прекумерната побожност која се граничи со фанатизам не е пожелна исто како што не е пожелно игнорирањето на постоењето на Бога, велат црковните лица. Сепак,...

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ…На децата им се омилени…

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ...На децата им се омилени...Ги имам запишано како „Батхура“, а можете да ги најдете како „лангиди“ или под други називи. Еве што ви е потребно за овие вкусни пржени погачици: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со...

ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ…Ова е најдоброто нешто што сум го вкусил ова лето…МЕЗЕ ЗА МЕРАК…

ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ...Ова е најдоброто нешто што сум го вкусил ова лето...МЕЗЕ ЗА МЕРАК...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5 црвени пиперки 400 г ситно сирење 100 г рендан кашкава 1 чешне лук, рендано 100 г домати, ситно сечкани 200 г течен јогурт 1/2...

МАГИЧНА ШАМПИТА…15 минути до СОВРШЕНСТВО…Домашен колач кој сите го сакаат…се топи во уста…

МАГИЧНА ШАМПИТА...15 минути до СОВРШЕНСТВО...Домашен колач кој сите го сакаат...се топи во уста...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (За мерење се користи чаша од 150 мл): За тестото: 8 жолчки 8 лажици шеќер 8 лажици вода 8 лажици брашно Можете да додадете и 1/2 кафена лажичка...

Вака го правам ајварот повеќе од 20 години и сите ме прашуваат за рецептот…(без лупење)

Вака го правам ајварот повеќе од 20 години и сите ме прашуваат за рецептот...(без лупење). Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 кг црвени пиперки, исчистени од семки и исечени крупно 1 кг модар патлиџан, излупен и исечен на тркалца 5 чешниња...

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ…На децата им се омилени…

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ...На децата им се омилени...Ги имам запишано како „Батхура“, а можете да ги најдете како „лангиди“ или под други називи. Еве што ви е потребно за овие вкусни пржени погачици: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со...

ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ…Ова е најдоброто нешто што сум го вкусил ова лето…МЕЗЕ ЗА МЕРАК…

ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ...Ова е најдоброто нешто што сум го вкусил ова лето...МЕЗЕ ЗА МЕРАК...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5 црвени пиперки 400 г ситно сирење 100 г рендан кашкава 1 чешне лук, рендано 100 г домати, ситно сечкани 200 г течен јогурт 1/2...

МАГИЧНА ШАМПИТА…15 минути до СОВРШЕНСТВО…Домашен колач кој сите го сакаат…се топи во уста…

МАГИЧНА ШАМПИТА...15 минути до СОВРШЕНСТВО...Домашен колач кој сите го сакаат...се топи во уста...Еве што е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (За мерење се користи чаша од 150 мл): За тестото: 8 жолчки 8 лажици шеќер 8 лажици вода 8 лажици брашно Можете да додадете и 1/2 кафена лажичка...

Вака го правам ајварот повеќе од 20 години и сите ме прашуваат за рецептот…(без лупење)

Вака го правам ајварот повеќе од 20 години и сите ме прашуваат за рецептот...(без лупење). Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 кг црвени пиперки, исчистени од семки и исечени крупно 1 кг модар патлиџан, излупен и исечен на тркалца 5 чешниња...

БУРЕК НЕ И Е РАМЕН…Пита со сирење и готови кори…Превкусна…

БУРЕК НЕ И Е РАМЕН...Пита со сирење и готови кори...Превкусна...Еве што ви е потребно за да ја приготвите: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г готови кори 500 г свежо сирење/урда 250 мл течен јогурт 4 јајца 1 прашок за печиво сол по вкус (1 лажичка) За премачкување помешајте: 100 мл...

БРЗИ ПРОИЧКИ…Меки како души, дури си се завртел, се изеле….

БРЗИ ПРОИЧКИ...Меки како души, дури си се завртел, се изеле....Одлични за појадок, вечера или како закуска...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (чаша од 200 мл): 1 чаша бело брашно 1 чаша пченкарно брашно 1 чаша течен јогурт 1/2 чаша масло 3 јајца 1 кесичка прашок...

Колач со портокал и чоколадо…ВКУСЕН ДЕСЕРТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА…

Колач со портокал и чоколадо...ВКУСЕН ДЕСЕРТ ЗА КОЈ СЕ ЗБОРУВА... Подготовката на овој колач е едноставна, а вкусот сите ги освојува. Пробајте го, нема да зажалите...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За бисквит: 3 јајца 1 чаша шеќер (200 мл) 100 мл масло или...

Ќе заборавите на сладоледот кога ќе го пробате овој десерт…ЛЕДЕН КОЛАЧ ОД 3 СОСТОЈКИ што има подобар вкус од сладоледот…

Ќе заборавите на сладоледот кога ќе го пробате овој десерт...ЛЕДЕН КОЛАЧ ОД 3 СОСТОЈКИ што има подобар вкус од сладоледот...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 банани 200 мл слатка павлака 250 г готов пудинг од карамела (2 мали чашки) малку ореви и...

РУЧЕК ЗА 20 МИНУТИ…Од само 2 состојки…Многу вкусно јадење, сите го сакаат…

РУЧЕК ЗА 20 МИНУТИ...Од само 2 состојки...Многу вкусно јадење, сите го сакаат... Ручекот не мора секогаш да биде некое комплицирано јадење...Може да се приготви и на ваков, едноставен начин. Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 4 големи компири, зачини: масло, по...

Сè се пече заедно…ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ – Од сѐ по 12 лажици…

Сè се пече заедно...ЕВТИН КОКОС КОЛАЧ - Од сѐ по 12 лажици...Еве што ви е потребно за овој вкусен колач: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: За бисквит: 4 јајца 12 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 12 лажици масло 12 лажици млеко 12 лажици брашно 1 прашок за печиво 2 лажици какао во...

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ…На децата им се омилени…

ПРЖЕНИ МЕКИЦИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ...На децата им се омилени...Ги имам запишано како „Батхура“, а можете да ги најдете како „лангиди“ или под други називи. Еве што ви е потребно за овие вкусни пржени погачици: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ (се мери со...

ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ…Ова е најдоброто нешто што сум го вкусил ова лето…МЕЗЕ ЗА МЕРАК…

ЦРВЕНИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ...Ова е најдоброто нешто што сум го вкусил ова лето...МЕЗЕ ЗА МЕРАК...Еве што ви е потребно: ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5 црвени пиперки 400 г ситно сирење 100 г рендан кашкава 1 чешне лук, рендано 100 г домати, ситно сечкани 200 г течен јогурт 1/2...