Маж ми тотално се шокираше кога ме виде после 7 дена – Ослабев 10 кг без вежбање, го пиев само овој чај

“Со овој чај навистина може да се ослабе, особено ако сте на некоја рестриктивн диета или внимавате на исхраната.

Доколку одбегнувате леб, газирано, благо и прејадување, а јадете умерени и здрави оброци, повеќе овошје на гладен стомак и повеќе течности, гарантирано ќе ослабете како мене”.

Одржувањето на здравата телесна тежина многу е важно, првенствено поради здравјето. А да не говориме околу тоа дека облеката подобро ќе ви стои и поубаво ќе изгледате ако имате нормална телесна тежина.

Со вишокот телесна тежина доаѓаат срцеви болести, дијабетес, бубрежни болести, срцев и мозочен удар. Затоа здраво хранете се, исфрлете ги штетните намирници од вашата употреба. Намалете го внесот на солта и мастите. Пијте доста вода и природни сокови.

Не смеете да пиете алкохол, штетни напитоци и обоени, неприродни и газирани сокови. Нема да ослабете доколку се изгладнувате, па затоа јадете редовно и не ги прескокнувајте оброците, особено не појадокот.

Појадокот е најздравиот оброк, а правењето на големи паузи помеѓу јадењата го зголемува ризикот од појава на дијабетес. Движете се доволно и немојте да очекувајте дека ќе ослабете ако не се потрудите околу тоа.

Слушајте го своето тело, затоа што секој организам е различен и свој индивидуален метаболизам.

Ова е рецептот за приготвување на напиток кој многу е здрав.

Потребни состојки:

350 мл вода
1 супена лажица ким
1 мало лажиче мед
½ лимон – сок

Постапка:

Семето се прелива со зовриена вода и се поклопува. По 15 минути се процедува, се засладува со мед и се додава сок од лимон.

За поголема количина се вари еден литар вода и се прелеваат 3 супени лажици ким. Се поклопува и се остава преку цела ноќ, а наутро се процедува. Се загрева само онолку колку што е планирано да се пие, а остатокот се чува во фрижидер.

За оптимален квалитет на чајот се препорачува што подолго натопување на кимот.

Претходна статијаРецепт за дијабетес, холестерол,астма и чистење на бубрезите од наталожени токсини
Следна статијаИспијте лажичка јаболкова киселина пред спиење: Резултатите се чудотворни, веднаш ќе испробате