Многу едноставен и вкусен рецепт за КАРФИОЛ ПЕЧЕН ВО РЕРНА…Ако барате брз и вкусен прилог или закуска, тогаш овој лесен рецепт за карфиол во рерна е токму за вас.

Со само неколку едноставни состојки и минимален напор, можете да создадете вкусно јадење што ќе ги привлече сите да почнат да го јадат овој здрав зеленчук. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

Карфиол – 600 г
Јајце – 1 големо
Неутрална павлака за готвење- 150 мл (или кисела павлака)
Сол, по вкус
Црн пипер, по вкус
Сув лук во гранули
кашкавал – 50 г
Маслиново масло

ПОСТАПКА:

1. Подгответе го карфиолот:

Започнете со одвојување на карфиолот на цветови, со големина на залак.

2. Сварете го карфиолот:

Следно, на шпорет ставете тенџере со солена вода да зоврие. Додајте ги цветчињата карфиол и оставете ги да се варат 1 до 2 минути. Овој чекор на „бланширање“ ќе помогне малку да омекне карфиолот.

3. Подгответе ја кремастата смеса:

Во посебен сад изматете ги јајцето, ренданиот капшкавал, павлаката, малку сол, малку црн пипер и малку сув лук. Мешајте додека да добиете мазна и кремаста конзистентност.

4. Комбинирајте карфиол и кремаста смеса:

Во кремаста смеса додајте ги бланшираните цветови од карфиол. Нежно превртете ги така да може секое парче карфиол убаво да се обложи со вкусната смеса.

5. Подмачкајте го садот за печење:

Земете сад за печење со средна големина и обилно намачкајте го со маслиново масло. Така ќе спречите карфиолот да се залепи за садот за време на печењето.

6. Печете:

Сега, карфиолот и кремаста смеса префрлете ги во подмачканиот сад за печење. Погрижете се да го распоредите рамномерно.

7. Време на печење:

Загрејте ја рерната на 200°C (392°F). Ставете го садот за печење во загреана рерна и печете 20 до 25 минути. Ќе знаете дека е готов кога карфиолот ќе добие златно кафеава боја, а горниот дел ќе стане убаво крцкав. Постапката погледнете ја ОВДЕ.