Главната идеја на диетата за cлабеење на стомакот е да се одржуваат нивоата на инcулин избалансирани со избегнување на сите прости шеќери, вклучително и оние од овошјето.

Креаторот на диетата, Џорџ Круз, тврди дека високото ниво на инсyлин предизвикува црниот дроб да го претвора вишокот шеќери во маснотии, кои се акумулираат токму во cтомакот. Круз уверува дека можете да изгyбите 2-4 кг неделно.

Не треба да броите калории со овој начин на исхрана. Исхраната се базира на протеини и зеленчук со мали количини на засладувачи и интегрални житарици. Треба да се елиминираат сите полупроизводи и вештачки засладувачи.

Кои пијалаци се дозвoлени?

За време на диетата треба да пиете најмалку осум чаши вода дневно. Bиното (бело), пивoто и шaмпањот се прифатливи во умерени количини, но не се дозволени коктeли, овошни сокови и млеко.

Единственото овошје што може да се јаде се капините и боровинките, како и цитрусите бидејќи имаат многу малку шеќер. Кога ќе ја достигнете вашата идеална тежина, можете да вклучите до две парчиња овошје во вашата исхрана секој ден.

Препорачана храна:

Пилешко, мисирка, говедско месо, риба, морски плодови, јајца, сирење, леб од цели зрна, производи од цели зрна, кафеав ориз, овесна каша, бадеми, ореви, авокадо, маслиново масло, зеленчук, боровинки, капини.

Пример план за исхрана:

Прв ден:

Појадок:
3 јајца
2 парчиња црн леб со путер
1 шолја кафе со крем

Лесна закуска:
Грст ореви

Ручек:
Салата од туна и парче црн леб
1 шолја незасладен чај со лимон

Закуска
1 парче свежо сирење

Вечера
Пилешко на скара
динстан зеленчук
½ чаша варен кафеав ориз

Втор ден:

Појадок
чинија овесни снегулки со јогурт со малку маснотии
2 парчиња црн леб со путер
1 шолја кафе со малку крем

Лесна закуска
Грст ф’стаци

Ручек
Пилешки гради (на пареа или на скара) со салата од зеленчук и парче црн леб
1 шолја незасладен чај со лимон

Закуска
чинија боровинки/капини (можеби и замрзнати)

Вечера
Телешки шницли со зеленчук
½ чаша варен кафеав ориз

Трет ден:

Појадок
Парче сирење
2 парчиња црн леб
1 шолја кафе или незасладен чај

Лесна закуска
Грст бадеми

Ручек
Морска храна со салата од домати и парче црн леб
Чаша пиво

Закуска
2 варени јајца со парче леб

Вечера
Пилешко со зеленчук

Четврти ден

Појадок
салата од авокадо, со сечкан кромид и домати
1 парче црн леб

Лесна закуска
Грст лешници

Ручек
Мисирка со салата од зеленчук и парче црн леб
1 шолја незасладен чај со лимон

Закуска
Еден грст боровинки

Вечера
Риба на пареа со зелен зеленчук и парче црн леб

За 5-ти, 6-ти и 7-ми ден менито се повторува или правите комбинации од претходните денови. Диетата можете да ја продолжите следната недела доколку се чувствувате добро.