Колку повеќе вишок килограми имате на почетокот на диетата, толку повеќе килограми ќе намалите. Дали сте слушнале за Маги диетата? Станува збор за план за исхрана кој наводно го носи името на Маргарет Тачер или нејзиниот нутриционист, не се знае со сигурност.

Маги диетата е вид на протеинска диета во која најмногу се застапени намирници како јајца, месо и риба. Она што ја издвојува од другите протеински диети е фактот дека ова мени дозволува, односно, бара консумирање овошје.

Тоа е неговата голема предност, бидејќи поради редовното внесување на шеќер преку овошјето, нема да имате изразен нагон за слатки за време на диетата, но ниту кога ќе заврши.

Овој план на исхрана се спроведува еден месец и подразбира намалување на бројот на порции и калории, а неопходно е строго придржување до менито.

Строго се забранува ротирање на оброците, како и намалување и зголемување на количината на предвидената храна, а задолжително е пиење доволна количина вода, најмалку 2 литри дневно.

Заедно со вода, дозволено е да се пие зелен чај за кој се знае дека делува на одржување на младоста, како и кафе, но без додавање шеќер и млеко.

Маги диетата е дизајнирана да стимулира побрз метаболизам и да го поттикне телото да го согорува вишокот масти, па по еден месец треба да бидете послаби од 10 до дури 25 килограми, во зависност од почетниот степен на дебелина.

Мени за МАГИ диета:

Прва недела

Понеделник

Појадок: 1-2 варени јајца, половина портокал. Ручек: овошје (јаболка, круши, киви, портокали). Овошје можете да јадете колку сакате, но само еден вид, не смее да се меша. Вечера: секое варено или печено месо, освен јагнешко, без сол.

Вторник

Појадок: 1-2 варени јајца, половина грејпфрут. Ручек: варено или пржено пилешко без кожа. Вечера: 2 варени јајца, салата од морков, домат, краставица и пиперки, портокал, тостиран леб.

Среда

Појадок: 1-2 варени јајца, половина грејпфрут. Ручек: тостиран интегрален леб од цело зрно, сирење со малку маснотии, салата од домати. Вечера: секое варено или печено месо, освен јагнешко.

Четврток

Појадок: 1-2 варени јајца, половина портокал. Ручек: овошје како во понеделникот. Вечера: 2 варени јајца, салата од морков, домат, краставица и пиперка, секое посно месо.

Петок

Појадок: 1-2 варени јајца, половина портокал. Ручек: 2 меко варени јајца, зеленчук на пареа по избор: моркови и грашок или боранија и тиквички. Вечера: салата од грејпфрут, морков, домат, краставица и пиперка, бела риба (варена, печена или пржена).

Сабота

Појадок: 1-2 варени јајца, половина портокал. Ручек: Овошје исто како во понеделникот и четвртокот. Вечера: салата од морков, домат, краставица и пиперка, какво било посно месо, пржено или печено.

Недела

Појадок: 1-2 варени јајца, половина грејпфрут. Ручек: варено или пржено пилешко, салата од домати, варен зеленчук на пареа: моркови и грашок или боранија и тиквички, еден портокал. Вечера: зеленчук на пареа по ваш избор: моркови и зелен грашок или боранија и тиквички.

Втора недела

Понеделник

Појадок: 1-2 варени јајца, половина портокал. Ручек: салата од морков, домат, краставица и пиперка, какво било посно месо, пржено или печено. Вечера: грејпфрут, 2 меко варени јајца, салата од морков, домат, краставица и пиперка.

Вторник

Појадок: 1-2 варени јајца, половина грејпфрут. Ручек: варено или пржено месо, салата. Вечера: 2 варени јајца, еден грејпфрут или портокал.

Среда

Појадок: 1-2 варени јајца, половина портокал. Ручек: варено или пржено месо и салата. Вечера: 2 варени јајца, еден грејпфрут или портокал.

Четврток

Појадок: 1-2 варени јајца, половина грејпфрут. Ручек: 2 варени јајца, какво било сирење со малку маснотии, варен зеленчук. Вечера: 2 варени јајца.

Петок

Појадок: 1-2 варени јајца, половина портокал. Ручек: пржена или варена бела риба. Вечера: 2 варени јајца.

Сабота распоредете:

Појадок: 1-2 варени јајца, половина грејпфрут. Ручек: пржено или варено посно месо, домат, грејпфрут или портокал. Вечера: овошна салата од портокали, дињи, јаболка, праски, мандарини.

Недела

Појадок: 1-2 варени јајца, половина портокал. Ручек: салата од домати, тиквички на пареа и боранија, пилешко, грејпфрут. Вечера: салата од домати, моркови на пареа и зелен грашок, пилешко.

ТРЕТА НЕДЕЛА – Истото се јаде за сите три оброци

Понеделник – за појадок, ручек и вечера – овошје, освен банани и грозје.

Вторник – сиров или варен зеленчук, освен компири.

Среда – овошје, освен банани и грозје.

Четврток – риба во која било количина, зелена салата или зелка, зеленчук, освен компири.

Петок – посно варено или пржено месо или пилешко, варен зеленчук, освен компири.

Сабота – овошје, освен банани и грозје.

ЧЕТВРТА НЕДЕЛА

Храната може да се јаде цел ден во секое време, но без додатоци. Поделете го сами на три оброци:

Понеделник – Пилешки гради, конзерва туна, 4 краставици, 4 домати, тостиран интегрален леб од цело зрно и грејпфрут.

Вторник – 4 парчиња посно месо, 4 краставици, 3 домати, тостиран интегрален леб, портокал, јаболко.

Среда – 200 г свежо сирење, варен зеленчук освен компири, 2-3 краставици, 2 домати, 1 портокал.

Четврток – Пилешки гради, краставица, 3 домати, тост, грејпфрут.

Петок – 2 тврдо варени јајца, 3 домати, домат, краставица, морков, пиперка и салата од грејпфрут.

Сабота – 2 парчиња варени пилешки гради, 100 г сирење со малку масти, 2 краставици, 2 домати, чаша јогурт, еден портокал.

Недела – 2 конзерви туна, 2 краставици, 2 домати, тост, варен зеленчук освен компири и грејпфрут.