Лековитите својства на јаболковата киселина на сите ни се добро познати, но постојат и такви кои помалку се познати. Прочитајте ги овие ефикасни дејства на јаболковата својства кои можете да ги постигнете со само пиење на една лажичка пред спиење. Набрзо ќе ви стане навика бидејќи ефектите се веднаш очигледни.

1.Третирајте ја болката во грлото со јаболкова киселина – Поседува антибактериски својства, бидејќи создава кисела средина во усната шуплина. Потребно е да испиете 3 лажички јаболкова киселина: Првото – еден час пред спиење, второто лажиче – половина час пред спиење и третото лажиче – непосредно пред спиење.

2.Елиминирање на лош утрински здив – јаболковата киселина ги убива бактериите и микроорганизмите кои предизвикуваат непријатен здив во вашата уста. Ќе ја нормализирате рН вредноста во желудникот така што ќе измешате лажица јаболкова киселина со вода и ќе го испиете тој раствор еден час пред спиење.

3.Лоша дигестија и полесно празнење на цревата – Ќе ја подобрите работата на цревата доколку испиете мешавина од мед, лажичка јаболкова киселина и вода, половина час пред одење во кревет.

4.Намалување на нивото на шеќер – Високото ниво на шеќер во крвта е најчестата причина  за несоница. Јаболковата киселина ја зголемува сензитивноста на инсулинот, па го намалува нивото на шеќер во крвта.

Непосредно пред да одите на спиење, консумирајте две лажички јаболкова киселина. Пред да го испробате овој метод, консултирајте се со лекар, особено доколку користите лекови за дијабетес.

5.Болки во стомакот – Во чаша топла вода ставете лажичка јаболкова киселина. Со овој раствор може да се олеснат болките. 6.Икање Икањето може да исчезне со помош на јаболковата киселина: Испијте една лажичка кога ќе започне икањето.

7.Алергии – Доколку сакате да го решите проблемот со алергиите, промешајте лажичка јаболкова киселина во чаша вода и консумирајте непосредно пред спиење. 8.Неутрализирање на глад – Доколку чувствувате глад пред спиење, само испијте мешавина од чаша вода со лажичка јаболкова киселина, наместо да изедете некое калорично јадење. Ќе согорите сè што сте изеле во текот на денот.

Потребни состојки: 2 лажици сечкан магдоно, 300 мл вода, ½ лажичка цимет, 1 лажица јаболкова киселина, ½ лажичка мед, 1 лажичка гумбир и 1 лимон – сок

Постапка: Ставете ја водата да зоврие, додадете магдонос и оставете да излади. Процедете, па додадете ги и останатите состојки. Овој напиток треба да се пие пред спиење, во период од две седмици. Ако сакате да продолжите, потребно е да направите пауза од најмалку 3 дена.