Изгладнувањето во никој случај не е добро за слабеење: Д-р Перишиќ открива што да правите секој ден и ќе видите резултати…

Кога сакаме да ослабеме, првиот трик на кој прибегнуваме е да си ги ускратиме оброците.

Кога вагата или гардеробата нè алармираат дека сме накачиле килограми, во паника го објавуваме познатото „од денес веќе не јадам“ и се фрламе во ригорозно гладување со надеж дека тоа ќе биде најбрзиот начин за слабеење.

д-р Воислав Перишиќ

Гладувањето во никој случај не е добро решение за слабеење, а пред сè за здравјето, како што предупреди гастроентерологот проф. д-р Воислав Перишиќ. Нè потсети на важноста на редовните оброци кои ни даваат енергија, но и на тоа колку е неопходна физичката активност.

Како да се ослободите од стомакот

„Само шетајте повеќе и никако не гладувајте“. Апсолутно мора да имате три оброци и две закуски.

„Појадокот е силен, ручекот треба да биде со многу зеленчук и две закуски, што може да биде леб со џем, јаболко или портокал“, рече д-р Перишиќ во Утринската програма и посочи дека е важно одредени параметри во крвта и крвниот притисок да се во нормални граници.

„Направете крвен притисок, липиди, липидни фракции и шеќер во крвта. Тоа е основата на сè. Ако тоа е во ред, движете се четири километри на ден и ќе видите резултати.

Во лето, можете да јадете малку повеќе како Грците отколку нордиските народи, избирајќи немасна риба и маслиново масло.

И секогаш јадете додека да се почувствувате сити, а потоа престанете и направете пауза за да не се прејадете. Кога повторно ќе огладнете, измамете го гладот ​​со лесна ужина“, вели д-р Перишиќ.