Со користење на диеталната супа ќе бидете восхитени од резултатите за само неколку дена. Ви го претставуваме рецептот за диетална супа која сигурно ќе стане ваше омилено јадење.

Потребни состојки:

6 главици кромид со средна величина

3-4 домати или доматно пире, по вкус

1 мала главица зелка

2 зелени пиперки

500 г целер

1 коцка супа (или 2 петлови супи)

Постапка:

Исечкајте го зеленчукот, додадете вода, сол, црн пипер по вкус. Гответе го зеленчукот на висока температура 10 минути, а потоа намалете ја температурата додека зеленчукот да омекне.

Во текот на диетата не можете да консумирате брза храна, шеќер, алкохол, леб, газиран пијалак, било каква масна и димена храна.

МЕНИ ЗА СЕДУМ ДЕНА

Прв ден

Чинија супа и било какво овошје, освен банана. Може да пиете чај, кафе или вода.

Втор ден

Супа и зелен зеленчук (свежо, лиснато или конзервирано). Не смеете да јадете пченка, зелен грашок или грав. За вечера, печен компир со малку растително масло.

Трет ден

Супа, овошје и зеленчук, но без компир.

Четврт ден

Супа, овошје и зеленчук, вклучително и банани и млеко со низок % масти.

Петти ден

Супа, варено месо и домат.

Шести ден

Супа, варено месо и зеленчук (особено лиснато).

Седми ден

Чинија супа, варен ориз со зеленчук, овошен сок, свежо цеден.

Во текот на диетата пијте повеќе вода и комбинирајте ја исхраната со умерена физичка активност.