Косата на баба ми почна да се подмладува…Сега и е убава како кога била млада…Изгледот на косата игра важна улога во целокупниот физички изглед и самоперцепцијата на луѓето.

Како резултат на зголемениот животен век, желбата за младешки изглед игра поголема улога од кога било.

Во традиционалната медицина, многу растенија и хербални формулации се користат за раст на косата, како и за подобрување на квалитетот на косата. Повеќе за употребата на лековити растенија за спречување на седа коса можете да прочитате во студијата ОВДЕ.

РЕЦЕПТ – ЛЕКОВИТО МАСЛО:

4 гранчиња (по 30-тина см долги) само листови, измиени и добро исушени со хартиена салветка, па ситно исечкани
7 големи ловорови листови, ситно исечкани
1 лажица суво каранфилче мелено во прав
80 мл маслиново масло

БОСИЛЕК (4 гранчиња). Од оваа билка се прават маски и инфузии за коса уште од дамнина, особено за зајакнување на косата, сјај и сила. Етеричните масла содржани во босилекот се особено корисни за косата.

Тие се оние кои не само што можат да ги третираат „заспаните“ фоликули на косата, туку и да ги активираат. Оттука произлегува сјајот, здравиот изглед и убавината на косата.

ЛОВОРОВ ЛИСТ (7 листови). Се користи кога на косата и е потребно зајакнување и за да се зголеми сјајот на темната коса.

КАРАНФИЛЧЕ (1 лажичка мелено каранфилче)

МАСЛИНОВО МАСЛО (80 мл). Нанесувањето на маслиново масло на вашата коса помага да се подобри нејзината структура.

ПОСТАПКА: Сите состојки ставете ги во тегла и прелијте ги со маслиново масло. Ставете да се готви во водена бања 30 минути и повремено промешувајте го со дрвена лажица. Оставете го маслото да се излади, па процедете го.

РЕЦЕПТ – СПРЕЈ ЗА КОСА:

3 гранчиња (по 30-тина см долги) само листови, измиени и добро исушени со хартиена салветка, па ситно исечкани
1 полна лажица сув рузмарин ситно сечкан
1 полна лажица прав печурка од бреза

БОСИЛЕК (3 гранчиња). Босилекот има многу корисни својства за организмот одвнатре и однадвор. Содржи витамини од групите Б и П. Етеричните масла содржани во босилекот се особено корисни за косата. Додава сјај и помага косата да поцрни.

РУЗМАРИН (1 полна лажица сув рузмарин ситно сечкан). Рузмаринот за коса помага да се ослободите од првутот и додава волумен.

БРЕЗОВА ПЕЧУРКА (лат.Piptoporus betulinus, се наоѓа во билни аптеки, 1 полна лажица прав од печурка од бреза). Придобивките од печурките од бреза за здравјето на косата се следните: има антибактериски својства и лекува разни болести на скалпот.

ПОСТАПКА:

Сите состојки измешајте ги во тегла со 300 мл вода. Оставете да отстои 1 час. Процедете ја инфузијата. Истурете во шише со распрскувач.

КОРИСТЕЊЕ:

На чиста коса прво нанесете масло. Оставете да делува 30 минути. Потоа нанесете го спрејот. Масирајте ја главата 10 минути. Измијте се со шампон како и обично.

Правете ја оваа постапка двапати неделно. Чувајте го маслото на ладно и темно место до 6 месеци. Спрејот чувајте го во фрижидер до 1 месец. Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.