Ако стапалата ги истриете со мешавина од 2 состојки, сувата и тврда кожа сама ќе почна да се лупи и да паѓа…Евтин трик кој ќе ве воодушеви!

Често ја запоставуваме грижата за стапалата, а кога ќе наближат топлите сончеви денови и треба да преминеме од затворени во отворени чевли, дури тогаш тоа станува проблем.

Постои домашен трик кој гарантира дека без мака ќе се ослободите од сувата и оштетена кожа, а за него ви се потребни само две состојки, кои веруваме дека веќе ги имате во вашата кујна.

Подгответе неколку таблети аспирин (претходно здробете ги, додека не добиете прашок), лимонска киселина (лимунтус) и малку вода.

Со оваа смеса истријте ги стапалата, а потоа ставете ги стапалата во најлонска кеса и навлечете ги чорапите врз неа. Препорачливо е да ги потопите стапалата во топла вода 20 минути пред да го направите овој пилинг.

Почекајте 15 минути, а потоа извадете ги кесичките од нозете и премачкајте ги со хранлива крема. Повторете ја постапката во следните 5 до 7 дена и ќе забележите како вашата стара кожа буквално се лупи, а стапалата стануваат меки и мазни.

Овој трик е објавен на популарната Фејсбук страница „5-Minute Crafts“, па ви прикачивме детално видео снимање, а во него ќе најдете уште неколку корисни DIY трикови. Погледнете го ОВДЕ.

Прочитајте го искуството на една наша читателка и како таа самата се справила со еден чест проблем со стапалата:

„Беше октомври месец кога одеднаш, без никаква најава, почна да ме боли петата. После неколку дена, болката толку многу се засили, што почнав дури и да накривувам, „куцав“ додека одев.

Почнав да истражувам по нет да најдам што ми се случува со ногата, па така наидов на нешто што го нарекуваат „петен трн“. На кожата немав ништо, но на едно место како малку отечено, мазно, а во средината ѕиркаше некаква точка…“ текстот продолжува –ОВДЕ.