Дома Тагови пиперки

Таг: пиперки

Полнети пиперки со компир по рецепт на свекрва ми – ќе...

Потребни состојки: 15 помали пиперки 4 компири 1 морков 2 зрели, поголеми домати 1 главица кромид 1 чешне лук 2 лажици сечкан лист од магдонос и целер 1 лажичка сол ½ лажичка мелен...

Сува пиперка полнета со зелка: посна и здрава салата

Ова е рецепт за една превкусна салата која може да се послужи како предјадење. Но, можете да ја јадете и било кога, бидејќи многу...

Макало со везени пиперки – не знаеш за доста!

Фото и рецепт: Мирјана Стојановска Потребни состојки: 10-12 суви везени пиперки 4-5 компири 1 главица лук, по вкус сол, масло * Пиперките задолжително треба да се суви везени. Постапка: 10 - 12 суви...

Макало од печени црвени пиперки и грав

Фото и рецепт: Славица Георге Потребни состојки: -Црвени пиперки -грав -лук -суво нане -сол, масло Постапка: Едно лукче се толчи со сол. Пиперките се печат, се собираат во кеса, па кога малку ќе...

Зелени везени слатко-лути чушки (пиперки) во урда (изварка) – Кој пробал,...

Фото и рецепт: Катерина Спасова Зелени везени слатко лути чушки (пиперки) во урда (изварка).  Потребни состојки: 2 кг урда 1 ½ кг везени пиперки Постапка: Чушките се сечат на парчиња. Се...

Свекрвино око: за појадок или предјадење – изненадете ги вашите свекрви

Фото и рецепт: Гаврилов Ѓорѓиева Билјана Потребни состојки: -домати -сирење или урда -пиперки или печурки -јајца -магдонос, лук, масло Постапка: Шест домати (може и 12, 14, 15... :D ) се длабат од...

Подварени пиперки во тегла за зима

Фото и рецепт: Тина Мучева Потребни состојки: 10 кг пиперки (исчистени од семе) 19 чаши вода 1 чаша есенција 1 чаша масло 1 чаша сол 1 чаша шеќер 1 кесенце црн пипер...

Прилепско мераклиско МАКАЛО со лути пиперки, ореви и лукче

Фото и рецепт: Биљана Николовски Потребни состојки: 10-15 Лути пиперки или мешани 50 г Ореви 1 главица Лук (или по желба) Постапка: Испечете пиперки по желба, можете и да...

Зимска салата во тегла

Можете да ја пастеризирате или да додадете конзерванс (како вам ви одговара). Потребни состојки: 5 кг пиперки 2 кг моркови 1-3 главици лук 3 китки магдонос 1 чаша оцет 500 мл...

Медицинска салата – АПЕТИТКА

Фото и рецепт: Петров Петров Мојата најомилена салата не знам точно име ама некои ја викаат Апетитка. Потребни состојки: 1.5 кг везени пиперки 2 кг моркови 1 китка магдонос 3...