Дома Тагови зелка

Таг: зелка

Подварок со зелка, димена подлактица, суви пиперки, праз…

Фото и рецепт: Виолета Стојанова Немав кисела зелка, ама затоа ставив лимонтос и едно шише расолница. Потребни состојки: 1 кисела зелка (до 2 кг) или свежа зелка...

Ги чисти цревата, ја регулира киселоста и тежината: јадете од ова...

Со овој оброк се чистат мастите во цревата и на тој начин се намалува тежината, а исто така се регулираат дигестивните сокови во желудникот. Потребни...

Месо како под сач: вчера го пробав во рерна и излезе...

Многу вкусно јадење! Потребни состојки: 1 кг месо по желба неколку големи компири 1 голема главица кромид 2 големи моркови 4 чешниња лук малку масло 100 мл бело вино сол, црн пипер и...

До Нова година да изгледате како манекенка: ослабете за само 3...

Постои рецепт за оброк кој се јаде само три дена по ред, а кој прави вистинско чудо за вашиот стомак и надворешно и внатрешно. После...

Сува пиперка полнета со зелка: посна и здрава салата

Ова е рецепт за една превкусна салата која може да се послужи како предјадење. Но, можете да ја јадете и било кога, бидејќи многу...

Полски ручек: копитка или њоки со пилешки стек

Фото и рецепт: Елена Ангелевска За копитката или њоки: се вари компир како за пире, се цеди од водата и се пасира. Се остава да...

Ги лекува речиси сите видови болести на желудник

Доколку имате гастритис на желудникот или воспаление на дебелото црево, тегоби поради желудечни киселини и лоша дигестија, ви го предлагаме следниот народен рецепт. Овој рецепт...

Сармички за Митровден

Фото и рецепт: Светлана Мојановска Посни сарми Потребни состојки за едно тенџере: 1 кг ориз Масло, зачини Кисела зелка Постапка: Листовите од кисела зелка се двојат и сечкаат на помали парчиња,...

Еве што треба да направите со зелката за да ви биде...

Зелката симболизира бериќет, пари и благосостојба, а истовремено е симбол на тврдоглавост. Зелката(Brassica oleracea) се користи во исхраната уште од праисторијата и се смета за...

Искуство на читател: како ги излекував вените на природен начин

Во големиот избор на разно-разни алтернативни лекувања на поедини болести, се’ уште се најефикасни природните решенија. Едно вакво пробал и човекот Н.Н. кој низа...