Дома Тагови сарма

Таг: сарма

Бум во Македонската кујна: САРМА СО ЛИСТ ОД ЛЕСКА! (Лешников лист)

Фото и рецепт: Елена Мишковска Сармата со лешников лист ја правам многу години наназад и можам да речам дека е дури и повкусна од онаа...

Како се прави најдобрата сарма… рецепт со сите „цаки“

Потребни состојки: 500 г мелено месо 2 големи главици кромид 100 г ориз 100 г суво месо 1 главица кисела зелка Сол, црн пипер, вегета 100 мл минерална вода За сос: 6 лажици...

Ваква САРМА не сте јаделе досега!

На самото спомнување на сармата, првото нешто што ви паѓа на памет е зима и празници. Ова вкусно и освежувачко јадење во овој период...

Пробајте сарми во винова лоза, онака како што ги прават во...

Постојат разни сарми, но оние направени со винова лоза се баш посебни... Потребни состојки: 40 листови од винова лоза +- 1 главица кромид 3-4 чешниња лук 100 г ориз 500...

Рецепт за сарма кој стана апсолутен хит

Во смесата за сарма секогаш додадете малку суво месо, па сармата ќе добие пофин вкус, но сепак треба да внимавате на количината за да...