Дома Тагови сарма

Таг: сарма

Д-р Ристиќ објаснува како да се јаде сармата без да ви...

Сармата приготвена на традиционален начин може да предизвика проблеми со крвниот притисок, особено ако се претера со количините. Сармата обично се јаде во зимскиот...

Растурена сарма – за мене ова е уште поубаво јадење од...

Фотографија и рецепт на Снежана Јанкуловска. Според мене ова јадење е повкусно од сармата со месо, а поедноставно е за приготвување. Ова јадење е од...

Пролетна сарма од лозов лист

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ Најубавото пролетно јадење комбинирано со кисело млеко. Потребни состојки: 1 кг мелено месо 1 главица кромид 1 шолја ориз 1 прстохват оригано 1 лажичка мелен црвен...

Бум во Македонската кујна: САРМА СО ЛИСТ ОД ЛЕСКА! (Лешников лист)

Фото и рецепт: Елена Мишковска Сармата со лешников лист ја правам многу години наназад и можам да речам дека е дури и повкусна од онаа...

Како се прави најдобрата сарма… рецепт со сите „цаки“

Потребни состојки: 500 г мелено месо 2 големи главици кромид 100 г ориз 100 г суво месо 1 главица кисела зелка Сол, црн пипер, вегета 100 мл минерална вода За сос: 6 лажици...

Ваква САРМА не сте јаделе досега!

На самото спомнување на сармата, првото нешто што ви паѓа на памет е зима и празници. Ова вкусно и освежувачко јадење во овој период...

Пробајте сарми во винова лоза, онака како што ги прават во...

Постојат разни сарми, но оние направени со винова лоза се баш посебни... Потребни состојки: 40 листови од винова лоза +- 1 главица кромид 3-4 чешниња лук 100 г ориз 500...

Рецепт за сарма кој стана апсолутен хит

Во смесата за сарма секогаш додадете малку суво месо, па сармата ќе добие пофин вкус, но сепак треба да внимавате на количината за да...