Дома Тагови сарма

Таг: сарма

Вчера ми се пријадоа сармички, па денес за ручек го спремив...

Колку повеќе ќе употребите кромид и праз (без разлика што нема месо), толку сармата ќе биде повкусна. Добро би било садот во кој ќе...

Ги сечам патлиџаните на ленти, ги виткам како сарма и ги...

Ова може да се послужи како предјадење, но и како главно јадење. Јас обично за домашните го приготвувам за ручек, а кога имаме гости...

ПОСНА САРМА ОД РЕРНА: Фил каков што не сте пробале досега...

Веројатно си мислите дека ништо не може да ја замени класичната сарма, сепак кога ќе ја пробате оваа посна сарма - ќе останете без...

РУСИНКАТА ТАТЈАНА: Порано правев само „редена“, а поради ќерка ми научив...

Многумина сакаат виткана сарма, но малкумина сакаат/знаат да ја прават, поради сложеноста на приготвувањето, односно потребното време за да ги свиткаат сите тие листови....

ПОВЕЌЕ НЕ ВИТКАМ САРМА КАКО ПОРАНО, ЛИСТ ПО ЛИСТ: Само редам,...

Ролатот од зелка со мелено месо е совршена алтернатива на класичната сарма од зелка. Лесно и брзо се подготвува и не ви одзема многу...

ПОЛСКИ САРМИ СО ПРЕСНА ЗЕЛКА: Многу вкусно и здраво јадење приготвено...

Во што се разликуваат „полските“ од „нашите сарми“? Ајде да видиме како ги приготвува полјанката Џени. „Здраво, денес ќе ви покажам како се приготвуваат...

Сарми од блитва – здрав и многу вкусен оброк за целото...

Одличен рецепт, вкусно јадење за 10! Сармите можете да ги послужите со кисело млеко, ќе уживате во вкусот. Потребни состојки: листови од блитва (33-35), 600 г...

Д-р Ристиќ објаснува како да се јаде сармата без да ви...

Сармата приготвена на традиционален начин може да предизвика проблеми со крвниот притисок, особено ако се претера со количините. Сармата обично се јаде во зимскиот...

Растурена сарма – за мене ова е уште поубаво јадење од...

Фотографија и рецепт на Снежана Јанкуловска. Според мене ова јадење е повкусно од сармата со месо, а поедноставно е за приготвување. Ова јадење е од...

Пролетна сарма од лозов лист

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ Најубавото пролетно јадење комбинирано со кисело млеко. Потребни состојки: 1 кг мелено месо 1 главица кромид 1 шолја ориз 1 прстохват оригано 1 лажичка мелен црвен...