Дома Тагови квасец

Таг: квасец

Уштипци со зденка – ммммммм какво мезе

Одлични за појадок или за мезе Потребни состојки: ½ квасец 1 лажичка шеќер 1 лажица сол 300 г брашно 2 лажици презла 2 тријаголници зденка 2 лажици ситно сирење ½ чаша јогурт Масло за...

Ќе ве подмлади за 10 години – маска за лице со...

Без скапи препарати и третмани, за исвесно време можете да го повратите тонусот на кожата и да ги ублажите брчките… Квасецот е состојка која во...

Леб кој го залуди Балканот, а ниедна пекара не може ни...

Потребни состојки (1 шолја = 250 мл): 1 шолја + 1,5 шолја бело брашно 1 квасец сув (8 г) 1 лажичка сол ½ лажица шеќер 1 шолја топла вода Малку...

Рецепт за крофни кои не ја впиваат маснотијата

Потребни состојки: – 1 кг брашно – 2 цели јајца – 2 жолчки – 1/2 шолјичка шеќер – 1 чајна лажичка сол (полна до ивиците) – 2 ванилин шеќер – ½...

Пробиотски напиток од пченица – Реџивелак: Ги лекува болните црева и...

Дали знаете што е Реџивелак и кои се неговите здравствени бенефити? Реџивелак е ферментиран напиток кој е евтин, едноставно се прави, освежувачки пијалак, полн со...

НАЈБРЗИ КИФЛИЧКИ: Киснат дури се загрее рерната, се печат 15 минути

Брзи се онолку колку што вие сте брзи во замесувањето, а се киснат додека се грее рерната! Се печат за 15 минути! ​ Потребни состојки: ​ 600 г...

Јадете вчерашен леб зошто свежиот е многу опасен! Еве што велат...

Речиси никој не може да му одолее, но кога ќе прочитате колку е нездрав, бидејќи придонесува за растот на клетките на ракот – ќе...

Со овој ТРИК многу побрзо ќе ви порасне тестото

Прочитајте ги овие едноставни трикови кои ќе го забрзаат растењето на тестото и приготвувањето на печивата. Приготвувањето на печивата не е многу омилен потфат за...

Велешко ѓозлеме – еден од најсподелуваните рецепти на интернет

Рецепт и фото: Анита Стојановска​ Ѓомлезе, Ѓозлеме, Сеченица... како сакате наречете ја, секако е превкусна! ​ Потребни состојки: ​ 250 г млака вода 1 квасец 100 мл масло 1 лажиче шеќер 1 лажиче...