Одлични за појадок или за мезе

Потребни состојки:

½ квасец

1 лажичка шеќер

1 лажица сол

300 г брашно

2 лажици презла

2 тријаголници зденка

2 лажици ситно сирење

½ чаша јогурт

Масло за пржење

Постапка:

Разматете го квасецот во половина чаша топла вода и додадете лажичка шеќер. Оставете да се активира.

Во вангла додадете ги останатите состојки и замесете тесто. Оставете да расте околу час и половина. Развлечете кора, исечете ги саканите облици, на пример тријаголници и квадрати, покријте ги со крпа и оставете ги уште 20 минути.

Загрејте го добро маслото и пржете ги уштипците. Вадете ги готовите уштипци на хартиена салветка за да се исцедат. Јадете ги топли со јогурт или кисело млеко.