Дома Тагови квасец

Таг: квасец

Рецепт за погача која нема шанси да не ви успее! Превкусна...

Вкусна погача мека како памук. Потребни состојки: 1 кг брашно 2 јајца 1 лажица шеќер 1 лажица сол 100 мл масло 2 ди-го квасец (сув) За фил: 300 г сирење+павлака 1 белка малку сол Постапка: Прво ставете...

Направете џиновски балони од сапуница за да ги израдувате своите најмили....

Оваа жена ќе ви покаже како да направите огромни балони, а на своите деца да им приредите незаборавна забава. Се’ што ви е потребно се...

Кифла погача

Потребни состојки: 250 мл млеко 1 лажичка шеќер 45 г квасец 1 јајце 50 г путер/маргарин 1 ½ лажичка сол 450 г брашно 3 лажици путер/маргарин за мачкање Сусам и ленено семе за...

Влашки палачинки со старо сирење – секако, евтини

Потребни состојки: 500 г брашно ½ кесичка квасец 200 мл млака вода 2 лажички сол 1 лажичка шеќер За фил: 300 г старо сирење +- 3 јајца Погледнете го видеото за да го...

Уштипци со зденка – ммммммм какво мезе

Одлични за појадок или за мезе Потребни состојки: ½ квасец 1 лажичка шеќер 1 лажица сол 300 г брашно 2 лажици презла 2 тријаголници зденка 2 лажици ситно сирење ½ чаша јогурт Масло за...

Ќе ве подмлади за 10 години – маска за лице со...

Без скапи препарати и третмани, за исвесно време можете да го повратите тонусот на кожата и да ги ублажите брчките… Квасецот е состојка која во...

Леб кој го залуди Балканот, а ниедна пекара не може ни...

Потребни состојки (1 шолја = 250 мл): 1 шолја + 1,5 шолја бело брашно 1 квасец сув (8 г) 1 лажичка сол ½ лажица шеќер 1 шолја топла вода Малку...

Рецепт за крофни кои не ја впиваат маснотијата

Потребни состојки: – 1 кг брашно – 2 цели јајца – 2 жолчки – 1/2 шолјичка шеќер – 1 чајна лажичка сол (полна до ивиците) – 2 ванилин шеќер – ½...

Пробиотски напиток од пченица – Реџивелак: Ги лекува болните црева и...

Дали знаете што е Реџивелак и кои се неговите здравствени бенефити? Реџивелак е ферментиран напиток кој е евтин, едноставно се прави, освежувачки пијалак, полн со...

НАЈБРЗИ КИФЛИЧКИ: Киснат дури се загрее рерната, се печат 15 минути

Брзи се онолку колку што вие сте брзи во замесувањето, а се киснат додека се грее рерната! Се печат за 15 минути! ​ Потребни состојки: ​ 600 г...