Дома Тагови квасец

Таг: квасец

ПИЦА ПОГАЧИЦИ: Меки се како памук и многу вкусни, секој ќе...

Постапката е многу лесно и едноставна, а рецептот ни доаѓа од врвниот готвач Том Филос. Не пропуштајте и пригответе ги овие вкусни печива кои...

ОД ОBА ЦВЕЌИЊАТА И ДОМАТИТЕ ЗБУВНУВААТ: Цветаат без прекин и даваат...

Сите сакаме да имаме цвеќиња со раскошни цветови и сјајни, полни зелени листови кои како да излегле директно од некоја прашума. Би сакале исто...

КВАСЕЦ И МЛЕКО: Повеќе немам проблеми со вишокот килограми, холестерол и...

Квасецот е жив микроорганизам, едноклеточна габа која е клучна за ферментација на шеќерот. Меѓу многуте видови квасец, најпознат е „Saccharomices cerevisiae“, од кој се...

Трик кој секоја жена го обожава, вратете им го сјајот на...

Овој трик ќе ви помогне да ги исчистите листовите на вашите билки од прашина и да го вратите нивниот убав здрав сјај. Ова особено...

ВАЛЕНТИНА: Ова е најдобрата домашна маска за коса која сум ја...

Ова е најдобрата маска за коса, навистина делува како м агија и на најлошиот квалитет на коса. Ова се моите искуства во врска со...

АГРОСОВЕТ: Собните цвеќиња нахранете ги со оваа евтина состојка, па ќе...

Честата употреба на вештачката прихрана врз растенијата може негативно да влијае на нивниот раст и развој, па затоа им е потребна промена во начинот...

Пиела квасец секој ден, а за 1 месец се случиле големи...

Квасецот е исклучително здрав и богат со бројни нутриенти и минерали. Освен што се користи во подготовката на печива и леб, тој е одличен...

Со оваа магична течност цвеќето ќе биде бујно исто како на...

Било кое саксиско цвеќе повремено треба да се прихранува, особено во вегетативниот период и во периодот на цветање. Да се предизвика зголемен раст и цветање...

Преубави кифли, лесно се прават а изгледаат убаво и декоративно, мора...

Многу е убаво печивото, декоративни се, однадвор крцкави а одвнатре меки и кончесто се двојат. Направете ги, знам дека ќе ви се допаднат. Јас...

Тетовско домашно ЌАЕ – со крцкава кора и меко како сунѓер

Фотографија и рецепт на Елена Мишковска Потребни состојки за тепсија 28: 600 г брашно, 1 лажиче сол, 1 квасец, 1 лажиче шеќер, 2 жолчки, 1 филџан масло, млако млеко по потреба Постапка:...