Можете да живеете 100 години со овој здрав леб без брашно…Никој нема да погоди дека е направен од леќа…

Во денешниот свет со брзо темпо, потрагата по поздрав начин на живот доби огромен импулс. Луѓето сега се посвесни за тоа што јадат и како тоа влијае на нивната благосостојба.

Едно интригантно откритие во доменот на здравата исхрана е можноста да живеете цел век додека уживате во вкусен леб без традиционалното бело брашно. Во оваа статија ќе го истражиме рецептот за правење здрав леб без брашно, кој можеби е тајната за долг и здрав живот.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

3/4 шолја леќа (160 г) – мелена во мелница за кафе
1 чаша вода
1 лажица маслиново масло
2 јајца
сол
1 лажичка сода бикарбона
1 лажица јаболков оцет
40 г семе од псилиум (индиски тегавец)*
30 г семки од тиква
30 г семки од сончоглед

*Псилиум можете да најдете во подобро снабдена аптека или продавница за здрава храна. Повеќе за оваа состојка прочитајте ОВДЕ.

ПОСТАПКА:

1. Подготовка на леќата

Започнете со мелење 3/4 чаша леќа (приближно 160 г) во мелница за кафе. Ова ќе ја формира основата на нашиот леб без брашно.

2. Мешање на состојките

Во сад за матење измешајте ја мелената леќа со следново:

1 чаша вода
1 лажица маслиново масло
2 јајца
малку сол

Темелно измешајте ги овие состојки за да добиете мазно тесто.

3. Додавање клучни елементи

За да ја подобрите текстурата и вкусот на вашиот леб, вклучете го следново:

1 лажичка сода бикарбона
1 лажица јаболков оцет
40 г семе од псилиум

Во содата сипете го оцетот, па штом се активира и запечи сипете го во смесата. А на крај додајте го псилиумот. Добро измешајте, проверете дали сите состојки се рамномерно распоредени. Ќе добиете смеса густа како каша.

4. Натопување и подобрување на хранливата вредност

Оставете ја смесата да кисне 10-15 минути. Ова ќе помогне тестото да набабри и да ја подобри неговата хранлива вредност.

5. Подготовка на семиња

Во посебна сува тава пропржете 30 г семки од тиква и 30 г семки од сончоглед додека сосем малку поруменат и да го ослободат убавиот мирис.

Додајте ги во тестото и промешајте. Ќе забележите дека тоа веќе значително е згуснато.

6. Печење на лебот

Калапот за леб (длабок, долгнавест и тесен) обложете го со хартија за печење и намастете ја со малку масло.. Тестото рамномерно распоредете го и израмнете го за да се обликува.

Одозгора нанесете тенок слој растително масло.
Направете мал засек во тестото и посипете малку сусам.
Печете 50-60 минути во претходно добро загреана рерна на 180°C.

Резултат: Здрав и вкусен леб

Крајниот резултат е ништо помалку од извонреден – прекрасно хранлив леб кој е и вкусен и здрав. Оо овој уникатен леб можете да правите дури и вкусни крекери кои лесно се сечат и сушат во рерна.

Кажете му збогум на традиционалниот леб на база на брашно и тргнете на патување кон поздрав и потенцијално подолг живот. Постапката погледнете ја ОВДЕ.