Во денешниот свет со брзо темпо, одржувањето на здрава исхрана може да биде предизвик, но тоа е од суштинско значење за целокупната благосостојба. Еден начин да се осигурате дека јадете здрава храна е да го започнете денот со здрав појадок.

Овесната каша е фантастичен избор за задоволувачки и хранлив утрински оброк. Во оваа статија, ќе истражиме прекрасен и хранлив рецепт за овесни крекери кој не само што ќе ве држи сити, туку и ќе помогне во губењето килограми.

Зошто овес?

Овесот е суперхрана позната по бројните здравствени придобивки. Тие се преполни со влакна, кои помагаат да бидете сити и задоволни подолго време, намалувајќи ја желбата за грицкање на нездрави опции во текот на денот.

Дополнително, овесот е богат со есенцијални хранливи материи како витамини, минерали и антиоксиданси, што го прави одличен избор за оние кои сакаат да ослабат некој килограм.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

100 г (~ 1 чаша) мелени овесни снегулки
50 г (~ 1/2 чаша) целосен овесни снегулки
1 јаболко
1 банана
цимет во прав
2 лажици кокосово масло (или вашето омилено масло)
40 г (1/3 чаша) ореви (или бадеми)

ПОСТАПКА:

Загрејте ја рерната на 180°C (360°F) за да ја подготвите за печење. Земете 100 г овесни снегулки и сомелете ги, па измешајте ги со 50 грама целосни снегулки.

Едно јаболко и една банана исечкајте ги на ситни парчиња, сомелете ги во блендер, па добиената каша додајте ја во овесот.

Додајте и цимет по вкус. Циметот не само што додава вкус, туку помага и во регулирање на нивото на шеќер во крвта.

Истурете две лажици кокосово масло (или вашето омилено масло) во смесата. Промешајте и изедначете, па смесата распоредете ја во тенок слој врз хартија за печење.

За да ја зголемите хранливата вредност и да додадете малку крцкав вкус, одозгора посипете 40 г сечкани ореви или бадеми. Добро натапкајте ги со раката за да навлезат во смесата.

Печете во загреана рерна 30 минути додека да добие прекрасна златно-кафеава боја. Оставете да се олади, па сечете на коцки или штангли. Постапката погледнете ја ОВДЕ.