Дома Тагови путер

Таг: путер

Памук погача со кисела павлака

Потребни состојки за тесто: 250 мл млеко 1 лажичка шеќер 40 г квасец 1 јајце 100 мл масло 1 лажичка сол 550 г брашно I премачкување: 30 г путер 50 г кисела павлака 20%...

Потребни се само четири состојки за оваа фантастична торта без печење

Потребни состојки: 500 г крем сирење 250 г мелени Плазма бисквити 400 г нутела или друг крем 100 г путер Начин на приготвување: На пареа растопете го путерот и една...

Според научниците, путерот од кикирики и лешници придонесува за здрави гради...

Новото истражување откри дека жените кои редовно јадат путер од кикирики или лешници, како и други извори на растителни блековини и масти, ги намалуваат...

Врвна бисквит торта

Потребни состојки: 800 г бисквити 100 г ореви 200 г шеќер 60 г какао 240 мл вода 150 г путер 1 лажичка екстракт од ванила 120 мл слатка павлака 120 г млечна или...

Прекрасен колач од малини од кој куќата ќе ви замириса на...

Многу е едноставен а вкусен колачот со малини. Пробајте го! Потребни состојки за бисквит: 170 г брашно +- 140 г шеќер ¼ лажичка сол 1 жолчка 1 лажичка прашок за...

Брзи обланди, еден од најубавите рецепти

Потребни состојки: 2 листа обланди 8 крем-банани Фил: 500 г шеќер 200 мл вода 250 г путер/маргарин 100 г чоколадо 250 г мелени бисквити 250 г мелени ореви Постапка: 1.Во шерпа ставете вода и шеќер,...

Велигденска плетенка – РЕЦЕПТ

Фото и рецепт: Светлана Трајчевска Потребни состојки: 1 кг брашно 1 коцка свеж квасец 1 шолја шеќер 3 јајца + 1 белка (жолчката за премачкување) 500 мл млеко 100 г растопен...

Кардиолог открива рецепт: Ова е единствениот леб кој можете да го...

Ќе ви кажеме нешто што и сами го знаете – лебот едноставно не е здрав. Од здравствено гледиште, нема оправдана причина за негова консумација...

Ледени коцки најдобри ДОСЕГА!

Потребни состојки за бисквит: 6 јајца 6 лажици шеќер 2 лажици масло 3 лажици какао 6 лажици брашно 1 прашок за печиво Прелив: 100 мл шеќер (пола чаша) 200 мл вода (една чаша) Крем: 750...

Пирошки од компир пире, се печат во рерна – еден од...

Сигурно на многумина ви се случило да ви остане компир пире после ручекот. А колку пати ви се случило да го фрлите? Овој рецепт ви...