Мухалебија е традиционален турски десерт кој е прогласен за еден од најубавите слатки на светот. Се прави лесно и брзо, но никого не го остава рамнодушен.

Потребни состојки:

1 литар млеко

30 г кокосово брашно

100 г путер

6 лажици пченичен гриз

1 шолја шеќер

1 ванилин шеќер

Постапка:

Во еден сад растопете го путерот, додадете гриз и мешајте околу 1 минута. Додадете го млекото па продолжете со мешање. Додадете го шеќерот и гответе додека да се згусне.

Во добиената смеса додадете кокосово брашно, промешајте и гответе уште 3-4 минути.

Десертот сервирајте го во посебни чаши и оставете да излади. По желба можете да украсете со кокосово брашно, мелени ореви или цимет.