Дома Тагови путер

Таг: путер

Солени стапчиња – вака ги правам и никогаш не ми здосадија

Потребни состојки: 150 г путер/маргарин 100 г домашна свинска маст 2 јајца 1 прашок за печиво 100 мл млеко 450 г брашно 1 полна лажичка сол Малку тврдо сирење/кашкавал Постапка: Изматете го путерот, маста...

Ова мора да го пробате: рецепт за воздушесто печиво – стар...

Меки, нежни, воздушести кроасани кои се топат во уста... баба Зора на овој начин ги приготвува веќе 30 години. Потребни состојки: 200 мл вода 200 мл млеко 40...

Медени топчиња со чај од шипки: брзи а толку вкусни

Потребни состојки за топчињата: 200 г мелени бисквити 100 г мелени наполитанки 250 мл врел чај од шипки 20 г путер 1 лажица мед Потребни состојки за глазурата: 200 г црно...

Трикови од стар готвач: како да го скратите времето на готвењето...

Секојдневното приготвување на оброците не треба да ви одзема многу од вашето време. Со овие совети и паметно планирање можете значително да го скратите...

Кифлички со јогурт: вкусни, меки, се топат во уста

Потребни состојки: 1 кг 200 г брашно (околу 1 кг) 200 мл млако млеко 400 мл јогурт 40 г свеж квасец 200 мл масло 1 лажица шеќер 2 лажички сол 200 г...

Вкусни и здрави крцкави сусамки

Овие сусамки се многу вкусни. За сите љубители на сусамот, овие колачиња се просто неверојатни – крцкави и ароматични, речиси со сигурност може да...

Чоколадна торта со цимет – ќе уживате во секој залак

Потребни состојки: 4 јајца Цимет 225 г шеќер 100 г брашно 75 г густин 2 мали лажички прашок за печиво 1 супена лажица мелени лешници 5 мали лажички какао 7 мали лажички рендано...

Најбрзиот вкусен обланди кој се приготвува за 10 минути

Овој прекрасен десерт ќе го направите за само 10 минути! Освен обланди ќе ви бидат потребни и следниве состојки: 500 мл млеко, 500 г шеќер, 4 лажици...

Путер од сусам, поевтин и повкусен од купечкиот – се мачка...

Фото и рецепт: Верица Николиќ Многу лесно се приготвува, има фантастичен вкус и што е најважно – неспоредливо е поевтин од купечкиот. Потребни состојки: 400 г сусам 4...

Рецепт за убедливо најдобрите пуканки што некогаш сте ги пробале!

Ако сакате совршени пуканки, дури и подобри од оние што ги продаваат во кино салите, мора да го пробате овој трик. Исто така, мора да...