Потребни состојки за тесто:

250 мл млеко

1 лажичка шеќер

40 г квасец

1 јајце

100 мл масло

1 лажичка сол

550 г брашно

I премачкување:

30 г путер

50 г кисела павлака 20% мм

II премачкување:

1 јајце, сусам

Постапка:

Во топло млеко ставете изронет квасец, лажичка шеќер и брашно. Оставете 10-тина минути да се активира квасецот.

Во вториот сад соединете јајце, масло и сол. Добро промешајте па додадете го млекото со надојдениот квасец и со брашното замесете тесто. Покријте со проѕирна фолија и оставете 30 минути да надојде тестото.

Надојденото тесто поделете го на 2 еднакви делови. Првиот дел развлечете го во круг, околу 30 см. Премачкајте го со путер, а потоа преку путерот и кисела павлака. Вториот дел исто така, на ист начин развлечете го во круг и ставете го врз павлаката. Со оклагија малку развлечете, па исечете на 16 тријаголници или на 12 ако сакате поголеми кифли.

Тепсијата (28 см) премачкајте ја со путер/маргарин. Во средина ставете 5 кифли, а околу наредете ги преостанатите. Оставете на топло уште околу 30 минути да порасне погачата, а за тоа време загрејте ја рерната на 220 °C.

Погачата премачкајте ја со разматено јајце и наросете одозгора сусам, бел или црн.

Печете на 220 °C, околу 5-6 минути, па намалете на 180 °C и печете уште околу 17-18 минути.