Фото и рецепт: Светлана Трајчевска

Потребни состојки:

1 кг брашно

1 коцка свеж квасец

1 шолја шеќер

3 јајца + 1 белка (жолчката за премачкување)

500 мл млеко

100 г растопен путер/маргарин

100 г сувп грозје потопено во топло млеко да омекне

Малку лимонова кора

Постапка:

1.Квасецот измешајте го со 1 лажица шеќер, 1 лажица брашно и малку топло млеко, па оставете да надојде.

2.Во брашното ставете шеќер, малку сол, јајца, рендана лимонова кора, активираниот квасец и замесете тесто со млеко и растопен путер. Натопеното суво грозје исцедете го и ставете го во тестото.

3.оставете го да мирува додека да се удвои тестото. Поделете го на 6 еднакви делови. Од нив направете ленти-ваљачиња, па од нив сплетете плетенки.

4.Оставете повторно да надојде, премачкајте со жолчка, поросете со сусам и печете во загреана рерна околу 45 минути на 180 степени.