,,Ќе напишам неколку зборови за ова мое омилено растение, со кое се занимавам со децении. Секојдневно ја гледаме во нашето опкружување, не сфаќајќи дека станува збор за вистинска ризница на хранливи материи (исушената коприва има 40% протеини и е храна со највисок квалитет за луѓето и животните) и биофлавоноиди.

До денес, повеќе од 100 хемиски соединенија се докажани во копривата. Лисјата содржат биофлавоноиди (изокерцетин, рутин), хистамин и серотонин, мравја киселина, танини, аскорбинска киселина (витамин Ц), бројни минерали и витамини.

Копривата има долга традиција на употреба како храна, лек, но и како ткаенина за ткаење облека. Облеката од влакна од коприва е многу издржлива, толку многу што германската армија правела униформи од неа.

Постојат бројни докази за намалување на големината на простатата кај бенигна хиперплазија на оваа жлезда. Нова студија на 100 пациенти покажала намалување на големината, но и на сите симптоми што ги предизвикува кон-сумирајќи коприва.

Истовремено со намалувањето на простатата, се намалува и нивото на ПСА (маркер на серумска болест на простатата). Овој ефект е со посредство на инхибиција на ензимот 5-алфа редуктаза, кој го претвора тестостеронот во дехидротестостерон.

Најдобрите ефекти во третманот на бенигна хиперплазија на простатата се постигнуваат со комбинирање на воден екстракт од корен од коприва и африканска слива.

Следната индикација е алергијата, каде што се покажа дека екстрактот од лисја инхибира неколку клучни медијатори на алергиската реакција. Ефектот на алергиско кивање е најмногу проучен. Инхибицијата на ослободување на хистамин и триптаза од масните клетки е важен механизам за намалување на симптомите на оваа болест.” – д-р Бранимир Несторовиќ.

Копривата (Urtica dioica) расте до 80 цм во висина и има заострени лисја во облик на срце покриени со влакненца. Врвот на листот е лесно кршлив и иритабилен на кожата.
Копривата расте насекаде, освен во тропските предели и Арктикот, а најмногу се наоѓа во шумите, на напуштените ливади, на бреговите на реките и потоците.

Цвета од мај до септември. Коренот и надземните делови на растението и лисјата се исто така лековити. Корените се собираат во пролет и есен, а младите лисја во пролет.
Копривата е позната по своите лисја кои предизвикуваат жарење по кожата, но навидум ова растение има навистина чудесна моќ.

Нејзините здравствени придобивки се повеќекратни, и таа е една од најкорисните и лековитите растенија во природата.

Го чисти телото од ток-сини

Копривата изобилува со корисни хранливи материи, па затоа е совршено растение за чистење на организмот од ток-сини. Нејзиното диуретично дејство дополнително го забрзува прочистувањето на организмот.

Исто така, го подобрува користењето на хранливите материи во телото и подобрува правилна дигестина на храната, спречувајќи таложење на ток-сини во цревата. Исто така, ја подобрува работата на лимфниот систем помагајќи му на телото да се ослободи од вишокот вода во бубрезите.

Помага во олеснување на симптомите за време на бременоста
Копривата се смета за природен лек за жени за време на бременост и породувањето. Спречува прекумерно кр-вавење затоа што делува како коагулант. Потоа, го забрзува производството на млеко и ја олеснува лактацијата.

Помага при менструални тегоби

Копривата позитивно влијае на здравјето на жената поради бројните активни компоненти. Ублажува грчеви и подуеност при ПМС и може да го намали изобилството на кр-вавење. За жените кои поминуваат низ менопауза, ги олеснува промените што се случуваат во телото и ги зајакнува, што ќе ја направи хормоналната „турбуленција“ поподнослива.

Ја подобрува циркулацијата

Комбинацијата на витамин Ц и железо е одличен стимулатор за производство на црвени кр-вни клетки. Витаминот Ц ја подобрува апсорпцијата на железо, клучна компонента на хемоглобинот.

Со зголемување на бројот на црвени кр-вни клетки и подобрување на циркулацијата, екстремитетите на телото добиваат доволна количина на кислород потребна за да се подигне потребното ниво на енергија.

Затоа, често се препорачува за намалување на заморот и лекување на анемија, чии симптоми вклучуваат општа мускулна слабост, исцрпеност, когнитивни тешкотии и главоболки.

Спречува појава на камења во бубрезите

Компривата е добро познат диуретик, но влијае и на бубрезите на друг начин – со кр-шење камења во бубрезите и жолчката. На овој начин може да се спречи влошување на симптомите, како и хируршко отстранување на камењата.

Како моќен отстранувач на ток-сини, копривата штити од инфекција на бубрезите и прекумерно задржување на течности. Покрај тоа, таа е ефикасна кај инфекции на уринарниот тракт, така што се користи и при воспаление на мочниот меур.

Има антиинфламаторно дејство

Помага при ревматоиден артритис и хронична б олка во мускулите. Во третманот на гихт делуваат чај од коприва или додатоци во исхраната на база на коприва.

Ги зајакнува кос-ките

Еден од важните минерали што се наоѓаат во копривата е бор, елемент кој помага да се задржи калциумот во кос-ките, што значи дека копривата помага да се спречи појава на остеопороза. Исто така, ги регулира хормоните во телото.

Помага при проблеми со дишењето

Ублажува разни респираторни проблеми, вклучувајќи треска, астма и други сезонски алергии. Исто така, одредени комбинации на екстракти од коприва можат значително да ги намалат алергиските реакции.

Го штити здравјето на срцето

Го зачувува здравјето на срцето, а бројни студии докажале дека редовното кон-сумирање на чај од коприва помага во намалување на систолниот кр-вен притисок и ја намалува напнатоста и с тресот во кардиоваскуларниот систем.

Го подобрува изгледот на кожата

Благодарение на нејзиното антиоксидативно дејство, го забрзува заздравувањето на ра-ните, го намалува појавувањето на лузни и дамки по акните и ги намалува брчките и старечките пеги.

Сируп од коприва – рецепт

Потребни состојки: 50 листови од млада коприва, 2,5 литри вода, 2 кг шеќер, 3 кесички лимонтус, арома на ананас по желба.

Подготовка: Измијте ја копривата добро, ставете ја во тенџере, прелијте ја со вода и зовријте ја. Кога ќе зоврие, варете 2 минути. Тргнете го оган. Поклопете го тенџерето и оставете да отстои 24 часа.

По изминатото време додајте го лимонтусот, шеќереот и арома на ананас. Промешајте за да се раствори шеќерот. Прелијте го сирупот во шишиња и ставете го во фрижидер. Треба да се чува во фрижидер и да се користи 15 дена.

Сок од коприва за освежување, толку е лековит што помага и при најтешката алергиска реакција

Потребни состојки: 100 лисја од коприва, 5 литри вода, 1 кг шеќер, 4 лимони.

Постапка: Лисјата темелно се измиваат, па се сушат и се ставаат во подлабок сад. Лимоните се сечат на тенки кругови со се кора (доколку е органска) и се ставаат заедно со листовите коприва.

Во садот се прелива водата и се поклопува со капак, па со крпа. Се остава да отстои 24 часа. По изминатото време, се прецедува течноста во големо тенџере и се додава шеќерот, а потоа се става на рингла.

Се вари се до првото зовривање со повремено промешување. Се трга тенџерето од оган, а во меѓувреме се стерилизираат пластичните шишиња. Сокот се прелива со врелите шишиња и се остава да се излади преку ноќ. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска