Многу вкусни кифли со џем по ваш вкус.

Потребни состојки:

2 јајца
200 мл масло
300 мл млеко
1 лажичка сув квасец
100 г шеќер
Околу 700 г брашно

За фил: Џем од сливи

За сируп:

200 г шеќер
300 мл мл вода
За наросување: 100 г кокос

Постапка:

Во 300 мл млако млеко ставете лажичка сув квасец и 100 г шеќер. Оставете да се активира па додадете 2 јајца, 200 мл масло и брашно, па замесете тесто.

Теастото добро измесете го и оставете го да го удвои волуменот. Потоа поделете го на 5 дела.

кифли со џем

Секој дел развлечете го во круг и исечете го на 8 тријаголници. На секој тријаголник од тестото ставете по лажичка џем и свиткајте во кифличка. Истото направете го со преостанатите четири делови.

Кифличките оставете ги да отстојат 15 минути па печете ги на 200 степени додека малку да заруменат.

кифли со џем

Во меѓувреме сварете го сирупот: Во еден сад ставете шеќер и вода, па варете 4-5 минути од времето кога ќе проврие. Печените кифличките додека се топли валкајте ги во топол сируп (не треба да стојат туку само да се провлечат низ сирупот од едната и од другата страна, па потоа се наросуваат со кокос.

Кифличките повеќе деносви остануваат меки.

кифли со џем