Дома Тагови тиква

Таг: тиква

Кавадаречко слатко Рачели (Рејчл) од тиква со шира

Фото и рецепт: Верка Коцева Потребни состојки: 1 кг тиква 3 литри вода 1 кг 300 г шеќер 2 литри шира Постапка: Тиквата исчистете ја и исечкајте во форми по ваш...

Слатко од тиква, грозје и ореви

Фото и рецепт: Наташа Илиевска Потребни состојки: 7 кг исчистена тиква 3 кг грозје 10 кг шеќер 10 литри вода Постапка: Тиквите исчистени се сечкаат на коцки, се ставаат во винобран...

Напиток против гастритис: болката исчезнува додека да трепнете!

Воспалението на слузницата на желудникот се нарекува гастритис. Се јавува во четири форми: акутен, хроничен, грануломатозен и хипертрофичен гастритис. Симптоми: Клиничката слика е индивидуална. Можно е...

Лековита мешавина за намалување на ХОЛЕСТЕРОЛ и триглицериди

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 200 г ленено семе 200 г сусам 200 г сончогледови семки 200 г семки од тиква 100 г цимет во прав, цејлонски Постапка: Смелените семки се мешаат со циметот. Една...

Печена тиква на три начини

Вкусен, здрав и евтин десерт. Може да се јаде како таква, а од тиквата може да се прават и убави колачи, чорби и други...

Две лажици на ден и целиот скелет ќе ви се обнови

По една лажица дневно пред појадок и ручек, па речиси целиот локомоторен систем ќе ви се регенерира. Според зборовите на многу медицински експерти, неправилното држење...

Пита со тиква – цела куќа ќе ви мириса прекрасно

Потребни состојки: 500 г тенки кори 1 кг рендана тиква 4 јајца 200 г шеќер 200 мл масло 150 мл млеко ½ кесичка прашок...

Мед од тиква: мевлем за црн дроб, лек за холестерол, чудо...

Медот од тиква може да се употреби за различни проблеми. Најделотворен е при лечење на болести на црниот дроб и бубрезите. За многумина овој...

Масло кое ги чисти мокрачните канали, го зајакнува срцето и го...

Маслото од семки од тиква е богато со цинк, витамините А, Е, Ц и К, а во свежа состојба содржи повеќе од 60 проценти...

Овој рецепт е ХИТ ВО СВЕТОТ – ги исцелува колената и...

Старееме ние, старее и телото и сите негови делови. За жал, тоа е неизбежен, природен процес, кој не можеме да го запреме, но можеме...