Дома Тагови тиква

Таг: тиква

Две лажици на ден и целиот скелет ќе ви се обнови

По една лажица дневно пред појадок и ручек, па речиси целиот локомоторен систем ќе ви се регенерира. Според зборовите на многу медицински експерти, неправилното држење...

Пита со тиква – цела куќа ќе ви мириса прекрасно

Потребни состојки: 500 г тенки кори 1 кг рендана тиква 4 јајца 200 г шеќер 200 мл масло 150 мл млеко ½ кесичка прашок...

Мед од тиква: лек за црн дроб и бубрези, за висок...

Медот од тиква може да се употреби за различни проблеми. Најделотворен е при лечење на болести на црниот дроб и бубрезите. За многумина овој...

Масло кое ги чисти мокрачните канали, го зајакнува срцето и го...

Маслото од семки од тиква е богато со цинк, витамините А, Е, Ц и К, а во свежа состојба содржи повеќе од 60 проценти...

Овој рецепт е ХИТ ВО СВЕТОТ – ги исцелува колената и...

Старееме ние, старее и телото и сите негови делови. За жал, тоа е неизбежен, природен процес, кој не можеме да го запреме, но можеме...

Искуство: пирето од тиква ми помогна да ја отстранам егземата

Пире од тиква и помогнало на Вера Алексеева да ги отстрани јадежот и компликациите поради воспаление на кожата. Мекиот дел од тиквата (околу еден килограм)...