Дома Тагови месо

Таг: месо

Месо во тегла за зимница, кој пробал знае!

Фото и рецепт: Снежанка Жанче После пиперки на секаков начин, треба да се стави и нешто мрсничко за зимница. Еве го мојот рецепт за месо...

Саламурено месо во тегла – како локум!

Фото и рецепт: Катерина Спасова Потребни состојки: Месо по ваш избор Зачини: сол, црн пипер и мирудии по ваш избор Тегли Постапка: Се сече месото и му се додаваат зачините,...

НАПРАВЕТЕ вкусно домашно ГИРО по овој рецепт

Направете го овој странски специјалитет во домашна варијанта! Ова не е рецепт за гиро-пита, туку за порција која се сервира во кафаните. Меѓутоа, доколку сакате,...

Единствени, сочни ребра со специјална маринада

Потребни состојки: 1 кг свински ребра За маринада: Сол, црн пипер 30 мл маслиново масло 1 лажица соја сосж30 мл кечап 1 лажичка мелен црвен пипер 1 прстофат мелен црвен пипер...

Џејми Оливер: две работи ми помогнаа да ослабам преку 10 кг

Познатиот готвач успеал драстично да го промени својот изглед со малку напор. Џејми Оливер (43), кој ја изгради својата кариера како еден од најпознатите готвачи...

Печено месо кое се топи во уста – пригответе го според...

Потребни состојки: 2 кг свинско каре 1 полна голема лажица сол Бибер во зрно, микс од повеќе вида 4 чешниња лук 100 мл масло 1 голема лажица домашна маст 700 г...

Во што е разликата меѓу бело и окер јајце, меѓу бело...

Со дополнително знаење за овие неколку базични намирници, можете да ја подобрите вашата исхрана. ЦРВЕНО И БЕЛО МЕСО Црвеното месо главно е составено од мускулни влакна...

Месо печено како под вршник (а од рерна), вчера го пробав...

Потребни состојки: 1 кг месо по желба Неколку големи компири 1 голема главица кромид 2 големи моркови 4 чешниња лук Малку масло 100 мл бело вино Сол, црн пипер, вегета, 10-тина листови...

Мусака со блитва – рецепт

Фото и рецепт: Томовиќ Слаѓана Потребни состојки: 700 г блитва (4 врзопи) 400 г мелено месо 1 главица кромид 1 шолја ориз претходно сварен 3 јајца 1 шолја млеко Зачини Постапка: 1.Блитвата се обарува,...

КОНЕЧНО – наместо класична диета, режим на исхрана со кој резултатите...

Стотици илјади луѓе ја држат оваа диета, а на социјалните мрежи закачуваат фотографии на кои е очигледна трансформацијата на нивното тело. Велат дека го...