Повеќе не купувам пица! Открив многу поздрава и повкусна алтернатива, многу брзо и лесно се прави…Пицата, со својот вкусен кашкавал, вкусните додатоци и крцкавата кора, долго време е омилено јадење за многумина.

Меѓутоа, како што луѓето стануваат посвесни за здравјето, тие бараат алтернативи кои ги задоволуваат нивните желби без да ја жртвуваат исхраната.

Внесете кора за пица од тиквички: решение што ја менува „играта“

Во последниве години, кората за пица направена од тиквички или рендани компири се појави како популарна замена за традиционалното тесто за пица.

Не само што е полесно и содржи помалку јаглехидрати, туку нуди и уникатен вкус кој е изненадувачки неодолив. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 тиквичка
4 лажици овесно брашно (мелени овесни снегулки)
100 г рендан кашкавал или моцарела
2 јајца
сол и црн пипер по вкус

ПОСТАПКА:

Изрендајте ги тиквичките, посолете ги и оставете ги 10-тина минути. Потоа добро исцедете ги низ раце.

Во подлабок сад ставете ги исцедените тиквички, додајте 4 лажици овесно брашно, 100 г рендан кашкавал, 2 јајца, сол и црн пипер по вкус.

Промешајте добро за да се изедначат состојките, а потоа смесата распоредете ја врз хартија за печење и обликувајте ја како тркалезна пица.

Печете во загреана рерна на 180 степени, 20 минути. Постапката погледнете ја ОВДЕ.