Не сум јадела шеќер повеќе од една година! ВЕГАНСКИ ДЕСЕРТ: Вкусно, здраво, силни коски и блескава кожа! Дали сакате нешто слатко, но сакате да го избегнете шеќерот?

Ви откриваме еден прекрасен рецепт за вегански десерт кој ќе ја задоволи вашата потреба за слатко без да го загрози вашето здравје. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

25 г семки од тиква
25 г семки од сончоглед
50 г ореви
25 г индиски ореви
110 г урми
50 г суви кајсии
25 г сливи
рендана кора од 1 лимон
1 лажичка ѓумбир во прав
20 г сусам
35 г темно чоколадо (без шеќер)

ПОСТАПКА:

Пропржете/истостирајте ги семките: Во тава лесно испржете ги семките од тиква и сончоглед додека да добијат златно кафеава боја. Оставете ги настрана да се изладат.

Испечете ги оревите: Следно, истостирајте ги и оревите на ист начин како и семките, додека да ја ослободат нивната арома и малку поруменат. Тргнете ги од оган и оставете ги да се изладат.

Подгответе го сувото овошје: додека оревите и семките се ладат, урмите, сувите кајсии и сливите потопете ги во вода 15 минути за да омекнат.

Исечкајте ги оревите: Откако ќе се изладат, со нож ситно исечкајте ги оревите и индиските ореви.

Подгответе ја смесата со суво овошје: изблендирајте ги додека да добиете мазна смеса.

Сипете ја смесата во мешавината од семки и ореви, па додајте ситно рендана кора од лимон, ѓумбир, сусам и ситно сечкано или рендано црно чоколадо. Добро измешајте додека сите состојки да се распоредат рамномерно.

Формирајте ги топчињата: лесно намачкајте ги рацете со масло обликувајте мали топчиња.

Оладете ги во фрижидер: формираните топчиња ставете ги на плех обложен со хартија за печење и ставете ги во фрижидер најмалку 2 часа да се стегнат.

Послужете и уживајте: Откако ќе се изладат, вашите вегански десертни топчиња без шеќер се подготвени за уживање! Постапката погледнете ја ОВДЕ.

Усвојувањето на начин на живот без шеќер може да понуди бројни придобивки за вашето здравје и благосостојба. Со елиминирање на рафинираните шеќери од вашата исхрана, можете да доживеете:

Подобро здравје:

Намалувањето на внесот на шеќер може да го намали ризикот од разни здравствени проблеми, вклучувајќи дебелина, дијабетес тип 2 и срцеви заболувања.

Регулирање на тежината:

Шеќерот е богат со калории и нуди мала или никаква хранлива вредност. Со исклучување на шеќерот, можете поефикасно да управувате со вашата тежина и да бидете поздрави.

Стабилни нивоа на енергија:

За разлика од краткотрајните енергетски скокови и падови поврзани со слатка храна, исхраната без бел шеќер може да помогне во одржувањето стабилни нивоа на енергија во текот на денот, намалувајќи го заморот и ја зголемува продуктивноста.

Подобро здравје на кожата:

Прекумерното консумирање шеќер е поврзано со проблеми со кожата како што се акни и предвремено стареење. Со елиминирање на шеќерот, можете да постигнете почиста и поздрава кожа.