ПОСНИ И ВКУСНИ ЌОФТИЊА! Ми е жал што не го знаев овој рецепт порано…

Леќата често се занемарува во корист на јадењата базирани на месо, но не пропуштајте ја оваа прекрасна кулинарска тајна.

Во оваа статија, ќе ги истражиме причините за вкусноста на леќата и ќе ве запознаеме со рецептот за ќофтиња од леќа што ќе ве натера да се запрашате зошто не сте ги пробале порано.

1. Нутриционистичко богатство

Леќата е нутритивно многу богата, преполна со протеини, влакна, витамини и минерали. Претставува одличен извор на протеини од растително потекло, што ги прави совршен избор за вегетаријанци и вегани.

2. Ниско ниво на масти

За разлика од месото, леќата не содржи масти, што ја прави опција здрава за срцето. Може да ви помогне да одржувате урамнотежена исхрана и да го намалите внесот на заситени масти.

3. Висока содржина на диетални влакна

Леќата е богата со диетални влакна, го подобрува здравјето на дигестивниот систем и обезбедува чувство на ситост. Може да помогне во управувањето со тежината и да го спречи прејадувањето.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 чаши (рамни) зелена или кафеава леќа
1 мала банана
3 лажици лебно брашно
1,5 чаша лебни трошки (150 г)
1 главица кромид изрендана и процедена
2 чешниња лук, мелено
црн пипер, ким, пиперка, мајчина душица, сол*
2 супени лажици маслиново масло
масло за пржење

ПОСТАПКА:

Чекор 1: Подгответе ја леќата

Потопете ја леќата преку ноќ со многу вода. Следниот ден процедете ја, сипете нова вода и варете ја на умерена температура додека да омекне. Потоа оставете да се олади, процедете го вишокот течност и сипете во подлабок сад.

Чекор 2: додајте банана и изблендирајте

Изблендирајте ја леќата и бананата со рачен блендер додека да добиете мазна смеса. Зачинете (приближно 1 лажиче мелен ким, 2 лажички црвен пипер, 1-1/2 лажичка сува мајчина душица, црн пипер и сол по вкус), рендан кромид (без сокот), мелен лук и брашно. Темелно измешајте.

Чекор 3: Додајте лебни трошки

Полека додавајте лебни трошки додека смесата да стане густа и може да ја задржи формата кога ќе се обликува. Покријте ја смесата и ставете ја во фрижидер да одмори 20 минути.

Чекор 4: Обликувајте и гответе

Од смесата формирајте ќебапи, топчиња или плескавици. Намачкајте ги со маслиново масло.

Можете или да ги печете во рерна на 200°C (400°F) 20 минути или да ги пржите во масло, внимателно превртувајќи ги додека да поруменат од двете страни.

Вадете ги на хартиена салветка. Постапката погледнете ја ОВДЕ.