ОД ОВА ПАЃА ШЕЌЕРОТ: Овој рецепт со модар патлиџан е вистинско богатство! Дали барате вкусен и хранлив оброк што нема да предизвика зголемување на шеќерот во крвта?

Овој е токму таков. Преполно со корисни состојки и изобилува со вкус, ова јадење сигурно ќе стане омилено во вашето домаќинство. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

4 модри патлиџани
4-5 лажици маслиново масло
црвен пипер по вкус
сол и црн пипер по вкус

За полнење:

500 г мелено месо
3 домати
1 црвена пиперка, исечкана на коцки
1 кромид, сечкан
200 мл вода
малку маслиново масло
25 г доматна паста
4 чешниња лук, мелени
чили по вкус
зачини по вкус
сол и црн пипер по вкус

За посипување одозгора:

150 г рендан кашкавал
2-3 гранчиња сечкан магдонос

Подготовка:

Модрите патлиџани исечете ги по неколку мм од двете страни и отстранете им ги дршките. Исечете ги по должина на четири парчиња.

Во помал сад измешајте маслиново масло со црвен пипер во прав, сол и црн пипер. Парчињата модар патлиџан ставете ги на плех обложен со хартија за печење. Намачкајте ги со четка од двете страни со смесата со ароматизирано масло.

Прво печење: во загреана рерна на 200°C 30 минути.

Подготовка на филот:

Исечете ги доматите покрупно и изблендирајте ги за да добиете мазно пире. Во нелеплива тава загрејте малку маслиново масло. Додадете сечкан кромид и сечкан лук.

Пржете додека да омекнат. Додајте го меленото месо и динстајте додека да ја промени бојата и да испари вишокот течност.

Додајте ја црвената пиперка исечкана на коцки, а потоа мелените домати, доматната паста, чили снегулките (ако се одличите за пикантен вкус), солта, црниот пипер и зачините. Додајте 1 чаша вода (200 мл) и динстајте 5 минути.

Полнење на модрите патлиџани:

Половина од печените парчиња модар патлиџан префрлете ги во плех за печење. На секое парче одозгора се става дел од смесата од динстаното мелено месо.

Врз филот посипете рендано сирење. Секое наполнето парче модар патлиџан покријте го со уште едно парче печен модар патлиџан. Повторете ја постапката на ист начин, мелено месо, па кашкавал одозгора..

Второ печење: Полнетите модри патлиџани печете ги во загреана рерна 15 минути на 200°C. Пред послужување посипете ги со сечкан магдонос. Постапката погледнете ја ОВДЕ.