НАЈВКУСНОТО ДОМАШНО ПЕЧИВО…Меко како облаче, се топи во уста како снегулка…Запишете си го овој едноставен рецепт. Еве што ви е потребно:

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

500 мл млако млеко
4 лажици шеќер
1 лажичка сол (не полна)
1 лажичка ванилин шеќер
1 јајце и 1 белка на собна температура
1 кесичка сув квасец 10 г
1 лажичка прашок за печиво
80 мл масло
50 г путер
1 лажица оцет 9%
850 г брашно

За премачкување:
1 жолчка+млеко

ПОСТАПКА:

1.Во подлабок сад растворете ги квасецот и шеќерот во млака вода. потоа по ред додајте ги солта, ванилата, прашокот за печиво, маслото и јајцата (1 жолчка тргнете настрана), па со постепено додавање на брашното замесете тесто.

Кога тоа ќе стане комапктно, додајте го оцетот и омекнатиот путер и домесете го за да се измазни.

2.Покријте го и оставете го да ферментира 45 минути или колку што е потребно за да го удвои волуменот.

3.Малку истиснете го воздухот од него и веднаш поделете го на 16 топчиња и наредете ги во намастена тепсија/плех.

4.Покријте ги со кеса и оставете ги на топло да ферментираат 20 минути.

5.Кога ќе нараснат премачкјате ги со изматена жолчка во која сте додале лажичка млеко и посипете сусам.

6.Печете ги во загреана рерна на 180 степени, 25-30 минути. Постапката погледнете ја ОВДЕ.