БЕЛ ГРАВ (посно на вода)

Потребни состојки:

500 г бел грав

250 г кромид (може и праз)

1 морков

1 сува пиперка

2 лажици брашно (може и пченкарно)

Сол, црвен пипер

Постапка:

Одвечер потопете го гравот во вода да преноќи.

Следниот ден процедете го, налејте друга вода и ставете да оган да проврие.

Повторно процедете го и налејте го со вода колку да биде прекриен.

Додадете сечкан кромид, морков, сува пиперка и варете додека гравот добро да омекне.

Во малку вода разматете брашно, додадете малку црвен пипер, па сето тоа додадете го во гравот што врие, па додадете сол по вкус и тргнете го јадењето од оган за да не загори.

Претходна статијаБРЗО И ЕВТИНО: Чоколадна алва за 15 минути е готова – рецепт!
Следна статијаЛековито вино со смокви за кашлица и други тегоби (камен во бубрег, опстипација, тумори на кожа-рецепти)