Дома Тагови посно

Таг: посно

МАКЕДОНСКИ ФОЛКЛОР: Потпечени тиквички во тава, прсти да излижеш

Фото и рецепт: Елисавета Георгијовска Печени тиквички во рерна Потребни состојки: 1 средна тиквичка 1-2 средни компири 1 главица кромид 1 зелена пиперка 1 домат 1/2 црн патлиџан 1-2 чешниња лук магдонос црвена пипер за...

Посна торта со гриз, пченкарно брашно и ореви – се топи...

Фото и рецепт Марина Трајковска Потребни состојки: 5 шолји газирана вода 5 шолји пченкарно брашно 3 шолји масло 3 шолји гриз 1 лажичка цимет 1 кесичка суво грозје 100 г сечкани ореви...

Палачинки направени од компир – прсти да излижете!

Многу вкусни и практични палачинки, ги имате во две варијанти: посна и мрсна. Потребни состојки (за 4-6 лица): 1 кг компир 200 г брашно 200 мл млеко 100 мл...

Посни бомбици со јаболка и бисквити без печење!

Прекрасни топчиња со многу убав вкус, лапни голтни! Се приготвуваат од многу малку намирници, а даваат толку исполнет вкус! Инаку, состојките можете да ги додавате...

Шарени топчиња од компир!!

Многу ми се допаднаа како излегоа моите шарени топчиња од компир, па одлучив да ги споделам со вас. Потребни состојки: 1 кг бел компир 200 г кашкавал...

Предлог за утрешниот ручек: ПОСНА ТАВА за оние што постат и...

Фото и рецепт: Nada Lauco Предлог посна тава за тие што постат! Потребни состојки: 1 поголема главица кромид 1 лажичка црвен пипер во прав 100 - 200 мл доматно...

Посно тоблероне со сусам и лешници, за 15 минути готово

Фото и рецепт: Јелена Павловиќ Ова тоблероне многу брзо се приготвува (за 15-20 минути), ќе им успее и на оние кои не се многу вешти...

Посен грилијаш, превкусно и преубаво изгледа

Потребни состојки: 550 г шеќер 250 г маргарин 150 мл вода 2 штангли чоколадо 2 лажици мед 150 г сечкани ореви 150 г кршени бисквити 200 г мелени бисквити 2 листа големи обланда Постапка: Шеќерот...

Брза бисквитна торта: наместо желе бонбони може и крем банани –...

Многу вкусна торта што се топи во уста! Потребни состојки: 600 г мелени бисквити 250 г путер / маргарин 300 г желе бонбони 200 мл сок или млеко +-,...

Посни гурабии кои се топат во уста!

Поедноставно не може да биде. Добивате многу вкусни колачи со мал труд. Сите ги сакаат! Потребни состојки: 250 мл масло 1 ванилин шеќер 1 прашок за печиво 1/2 лимон...