Дома Тагови посно на вода

Таг: посно на вода

Посен колач со ореви и џем, осмислен од монахињи за пост...

Овој колач го имаат осмислено монахињите за постите на вода, меѓтуа толку е вкусен и сочен, што можете да си го приготвувате било кој...

Посен колач со вишни без масло (посно на вода)

Ова е еден многу вкусен посен колач на вода, збогатен со вишни. Потребни состојки: 12 лажици шеќер 400 мл вода 20 лажици брашно 1 прашок за печиво 4 лажици џем...

ПОСНА ЧОРБА БЕЗ КАПКА МАСЛО

Фото и рецепт: Маја Митиќ Потребни состојки: 2 поголеми компири 50 г непечен сончоглед (мелен) 50 г сусам (мелен) 100 г соја трошки 2 главици кромид 200 мл мелени домати од...

ПОСЕН КОЛАЧ БЕЗ КАПКА МАСЛО, погоден за пост на вода, сочен,...

Колачот иако нема масло, многу е вкусен и сочен, мек и миризлив. Ќе го правите и кога не постите. Потребни состојки: 3 банани 2 јаболка 4-5 лажици суво...

ЧОРБА ОД ПРАЗ (посно на вода)

Потребни состојки: 2 страка праз 1 главица кромид 300-400 г компир Сол, црн пипер, ловоров лист ½ лимон сол 1 лажица брашно Постапка: Загрејте малку вода, додадете ситно сечкан праз, кромид и...

ЈАБОЛКА ПОЛНЕТИ СО ОРЕВИ (посен десерт)

Потребни состојки: 4 големи кисели јаболка 100 г ореви 4 супени лажици мед 1 супена лажица суво грозје Постапка: Јаболките не треба да се лупат, само убаво да се измијат...

БЕЛ ГРАВ (посно на вода)

Потребни состојки: 500 г бел грав 250 г кромид (може и праз) 1 морков 1 сува пиперка 2 лажици брашно (може и пченкарно) Сол, црвен пипер Постапка: Одвечер потопете го гравот во...

КНЕДЛИ ОД КОМПИР (посно на вода)

Потребни состојки: 500 г компир 500 г брашно Презла Сол Постапка: Половина килограм компир ставете го да се вари неизлупен. Сварениот компир излупете го, испасирајте го, посолете го и замесете...

ПОЛНЕТИ ПИПЕРКИ СО ПЧЕНИЦА (посно на вода)

Потребни состојки: 8 пиперки 200 г печурки (буковки) 500 г печница (сварена и смелена) 3 чешниња лук 100 г домати 300 г праз ½ лажичка црвен пипер во прав Босилек Постапка: Ситно исечкајте го...

ПОСЕН (на вода) КАЧАМАК СО КРОМИД

Потребни состојки: 500 г пченкарно брашно 2 главици кромид 1 литар вода 1 прстофат сол (или по потреба) Постапка: Во литар вода со малку сол која врие полека додадете половина...