Потребни состојки:

1 шолја (за кафе) вода

2 шолји масло

6 шолји шеќер

6 шолји брашно

1 шолја чоколадо во прав или какао

По желба: суво грозје, ореви, лешници, бадеми, итн…

Постапка:

Во подлабок сад ставете масло, вода и шеќер, па ставете на оган…

Брашното помешајте го со чоколадото или какаото. Кога шеќерот ќе се растопи и смесата ќе зоврие, полека додавајте го брашното со какао и мешајте.

Мешајте уште неколку минути додека смесата да се изедначи и брашното да се свари.

Додадете суво грозје, ореви…

Излејте ја смесата во помала тепсија и израмнете. Кога малку ќе подизлади, исечете ја на коцки.