Вкусен оброк за целото семејство а многу брзо се приготвува!

Пита со месо, прсти да излижеш!

Потребни состојки:

500 г мешано мелено месо
1 кесичка фант за мелено месо
200 г шунка за пица, на ленти
200 г кашкавал за пица или по избор
1 лиснато тесто
1 јајце за премачкување

Постапка:

Врз лиснатото тесто ставете мелено месо кое сте го помешале со фант, па врз месото наредете шунка и кашкавал.

Свиткајте во ролат, премачкајте со јајце и доколку сакате можете да наросете со сусам, па печете во рерна на 180 степени околу 40 минути.

Можете да послужете топла и ладна….

Наведените состојки се доволни за све месни штрудли.

Претходна статијаЛепчиња со сирење – идеални за појадок или вечера, меки, миризливи и вкусни
Следна статијаБрзински слатки кифлички без квасец, без јајца, без чекање