ТОП 5 РЕЦЕПТИ ЗА НАЈДОБРИТЕ ВЕЛИГДЕНСКИ ПОГАЧИ…Која од која поубава…

РЕЦЕПТ 1 (на Добриана Димова) – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

42 г свеж квасец,
500 мл млеко,
2-3 лажици јогурт или кисело млеко,
4 јајца на собна температура,
1 лажица сол,
1 лажица шеќер,
5 лажици масло,
1 лажица оцет,
100 г путер,
околу 1,2 кг брашно

ПОСТАПКА:

1.Во сад растворете го квасецот во 100 мл топло млеко, потоа додајте шеќер и 2 лажици брашно. Сè соединете, па покријте со проѕирна фолија и оставете го квасецот да се активира 20 минути.

2.Во друг сад измешајте 2 цели јајца и 2 белки, па изматете и додајте јогурт, па добро измешајте. Сипете масло, сол и преостанатото млеко и повторно измешајте. Додајте го активираниот квасец и просеано брашно, па замесете средно меко тесто.

3.Покријте го и оставете го да ферментира еден час. Тестото поделете го на 8 дела, од кои 7 треба да тежат 280 г, а едно помало парче од 150 г.

4.Земете топка од 280 г и развлечете ја во круг (врз набрашнета површина). Намачкајте ја со растопен путер и исечете ги на 6 ленти.

5.Наредете ги лентите една врз друга, па добиеното тесто свиткајте го во форма на буквата S. На ист начин направете и преостанатите теста од 280 г.

6.Наредете ги во тепсија обложена со хартија за печење. Помалото тесто подгответе го на ист начин како претходните, свиткајте го како полжав (во топче) и ставете го во средината.

7.Покријте и оставете да ферментира 30-тина минути или колку што е потребно за да го зголеми волуменот. Одозгора премачкјате со изматени жолчки и ставете да се пече во загреана рерна на 180°C околу 40-50 минути.

8.Печената погача премачкјате ја со растопен путер. Постапката погледнете ја ОВДЕ.

РЕЦЕПТ 2 – КРАЛСКА ПОГАЧА – прочитајте ОВДЕ.

Рецепт и постапка за кралската погача прочитајте ОВДЕ.

РЕЦЕПТ 3 – ВЕНЕЦ ПОГАЧА – прочитајте ОВДЕ.

Венец погача рецепт и постапка прочитајте ОВДЕ.

РЕЦЕПТ 4 – ДЕКОРАТИВНА ПОГАЧА – прочитајте ОВДЕ.

Декоративна погача рецепт и постапка прочитајте ОВДЕ.

РЕЦЕПТ 5 – ПУТЕР ПОГАЧА – прочитајте ОВДЕ.

Путер погача рецепт и постапка прочитајте ОВДЕ.