Дома Тагови ореви

Таг: ореви

ЛЕК за исцрпен организам од болести на белите дробови

Овој рецепт првенствено е наменет за ослабен организам, имунитет, за закрепнување од потешки болести, за јакнење после операции или после хоспитализација. Исто така, смесата е...

Бели заби: без забен камен, без џепови, без гингивитис, без парадонтитис…

Поради забниот камен доаѓа до собирање и размножување на бактерии кои предизвикуваат воспаление на гингивата, односно „џепови“ (гингивитис и парадонтитис), помогнете си со домашни...

Мухалеби кадаиф – нешто толку едноставно а превкусно!

Фото и рецепт: Елена Мишковска Потребни состојки: 300 г кадаиф 150 г путер 5 големи лажици шеќер 150 г сечкани ореви КРЕМ: 1 литар млеко 1 чаша шеќер 4 лажици брашно 3 лажици густин 1...

Мокра пита со јаболка, освежително слатко задоволство – лек за душата!

Фото и рецепт: Снежана Трајковиќ Потребни состојки: 500 г кори 1 кг и 500 г јаболка 3 лажици шеќер 3 лажици гриз 3 лажици презла 3 лажици мелени ореви 1 пакетче цимет 100...

Баклава со домашни кори – кој пробал – не може да...

Фото и рецепт: Родна Трпеска Потребни состојки: 1 кг брашно 5 јајца (2 цели + 3 жолчки) 150 мл млеко 150 мл масло Се домесува со кисела вода. Се меси...

Мини бабури пикантни полнети со урда, сечкани ореви и магдонос за...

Фото и рецепт: Елизабета Бети Потребни состојки: 1 кг урда 300 г ореви сечкани Магдонос сечкан Гамбички Постапка: Мини бабурите (гамбички) се посолуваат и се оставаат да отстојат еден час, а...

Слатко од тиква, грозје и ореви

Фото и рецепт: Наташа Илиевска Потребни состојки: 7 кг исчистена тиква 3 кг грозје 10 кг шеќер 10 литри вода Постапка: Тиквите исчистени се сечкаат на коцки, се ставаат во винобран...

Печени круши со ореви – највкусниот есенски десерт!

Потребни состојки: 2 круши 1 шака ореви 1 прстофат цимет 1 карамел прелив (по желба и по потреба) 2 топки сладолед или повеќе доколку сакате Постапка: Вклучете ја рерната на 180...

Слатко од рендани дуњи со ореви

Потребни состојки: 700-800 г рендани дуњи 1 кг шеќер 300 мл вода 1 лимон 100 г сечкани ореви Деталите погледнете ги во видеото: https://youtu.be/58zD-uglZiE

За слабокрвност: мелени ореви со мед и цимет – одлична комбинација!

Мелениот орев во комбинација со мед претставува одличен природен лек чија лековитост не може да се спореди ниту со најмоќните фармацевтски производи. Оваа вкусна комбинација...