Дома Тагови ореви

Таг: ореви

10 природни лекови од орев: за тумор, хипотироидизам, чир на желудник,...

Оревите секогаш нека ви бидат при рака. Тие се вистинско богатство од хранливи материи и антиоксиданси и претставуваат еликсир за здравјето. Од нив можете...

Лек за јакнење на слузокожата на грлото, против кашлица и воспаленија

Фото и рецепт: Веселинка Здраво НМД.мк и почитувани читатели на овој сајт. Овде прочитав многу добри рецепти за сирупи против кашлица, па би сакала да...

Ќе ве спаси од многу проблеми: лек за штитна жлезда

Проблемите со штитната жлезда не треба да се игнорираат бидејќи може да доведат до сериозни последици. Важно е навремено да забележите некои од симптомите и...

Посни и здрави колачи, од евтини 3 состојки, брзо и без...

Здрави, брзи, посни, едноставни и евтини колачи кои се приготвуваат за многу кратко време. Може да се послужат за секаква пригода. Потребни ви се само...

Колач со вкус на баклава, толку едноставен а се топи во...

Едноставна и брза подготовка, феноменален вкус! Потребни состојки: 10 јајца 300 г ореви - 10 лажици одат во кората, остатокот за наросување одозгора 1/2 прашок за печиво 2 супени...

Конзервиран матичен млеч во мед, во комбинација со јаткасти плодови –...

Во разговор со професионалниот пчелар Благојче Настевски дознаваме дека најбаран производ изминативе години е конзервираниот матичен млеч во мед, во комбинација со јаткасти плодови...

Брз колач, специјалитет од унгарската кујна кој мора да го пробате

Потребни состојки: 1/2 маргарин од 250 г 2 лажици шеќер за тестото 2 жолчки 300 г брашно 1/2 квасец 4 лажици млеко 1 прстофат сода бикарбона (на врв нож) 250 г мелени...

Посни бомбици со грав и мелени ореви

Одлични, вкусни и идеални за посни слави. Никој нема да погоди дека овие вкусни топчиња се направени од грав! Потребни состојки: 500 г грав 200 г мелени...

Обланди со крем банани – најубавиот рецепт досега напишан за обланди!

Потребни состојки: 2 листа обланди 8 крем бананчиња За фил: 500 г шеќер 200 мл вода 250 г маргарин 100 г чоколадо 250 г мелени бисквити 250 г мелени ореви Постапка: 1.Во шерпа ставете вода...

ГРИЗ КОЦКИ – се мери на чаша

Потребни состојки: Чаша од 200 мл 4 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша масло 1 чаша млеко 1 чаша мелени ореви 1 чаша брашно 250 г гриз 1 прашок за печиво За сируп: 500 г...