Дома Тагови ореви

Таг: ореви

Слатко од рендани дуњи со ореви

Потребни состојки: 700-800 г рендани дуњи 1 кг шеќер 300 мл вода 1 лимон 100 г сечкани ореви Деталите погледнете ги во видеото: https://youtu.be/58zD-uglZiE

За слабокрвност: мелени ореви со мед и цимет – одлична комбинација!

Мелениот орев во комбинација со мед претставува одличен природен лек чија лековитост не може да се спореди ниту со најмоќните фармацевтски производи. Оваа вкусна комбинација...

Ружички со ореви – Бајрамска баклава

Потребни состојки: 500 г ореви 500 г кори за баклава 400 г шеќер 250 г путер За шербет: 600 г шеќер 600 мл вода 1...

Брзи обланди, еден од најубавите рецепти

Потребни состојки: 2 листа обланди 8 крем-банани Фил: 500 г шеќер 200 мл вода 250 г путер/маргарин 100 г чоколадо 250 г мелени бисквити 250 г мелени ореви Постапка: 1.Во шерпа ставете вода и шеќер,...

Се сеќавате на вкусните СМОКВИЧКИ? Еве го рецептот

Потребни состојки: 500 г брашно, 200 мл пиво, 150 мл масло и 1/2 прашок за печиво. За фил: 4-5 лажици мармалад од праски (може и кајсии), 200 г мелени ореви, 150-200 г...

Пивски кифлички – ПОСНО

Потребни состојки: 200 мл пиво 200 мл масло 100 г гриз 500 г брашно 1 кесичка прашок за пециво Фил: 100 г суво грозје 100 г мелени ореви 2 лажици рум Шербет: 650 г шеќер 1...

Рецепт МЛАДОСТ со ‘ртени ореви

Веројатно сте слушнале за корисните својства на пченичните ‘ркулци. После само 24 часа ‘ртење во вода, животната сила на пченичното зрно се буди и...

Како го излекував туморот на матка – жена открива моќна смеса...

-Станува збор за смеса од три состојки, кои треба да се консумираат по една лажица дневно, половина час после оброк. На Веселина Стевиќ и бил...

Мешавина која помага при ослабен имунитет

Овој рецепт првенствено е наменет за ослабен организам, имунитет, за закрепнување од потешки болести, за јакнење после операции или после хоспитализација. Исто така, смесата е...

Оваа жена открива рецепт кој ја спасил од тумор на матката....

-Станува збор за смеса од три состојки, кои треба да се консумираат по една лажица дневно, половина час после оброк.   На Веселина Стевиќ и бил...