Чоколадни коцки со ореви се приготвуваат за 5 минути

Потребни состојки:

250 г шеќер

18 лажици вода

210 г путер/маргарин

150 г мелени ореви

100 г крупно сечкани ореви

250 г мелени бисквити

100 г чоколадо

Постапка:

Ставете ја водата со шеќерот на оган да проврие. Тргнете од оган и додадете го путерот убаво да се растопи. Додадете ги мелените ореви, па мелените бисквити и на крај исечканите ореви и растопеното чоколадо. Сето добро промешајте го да се соедини во еднолична смеса.

Ставете во калап и со вињушката прошарајте по површината.

Оставете во фрижидер да се стегне.

Претходна статијаСо пиво и шеќер направете ефикасен домашен сируп за кашлица и болки во грлото
Следна статијаПо мој вкус – ова е најдобриот чоколаден колач кој не се пече