Потребни состојки:

15 белки

15 лажици мелени ореви

15 лажици шеќер

5 лажици брашно

За фил:

15 жолчки

250 г шеќер

100 г чоколадо

250 г путер/маргарин

За декорација:

400 мл слатка павлака

Постапка:

1.Белките изматете ги во цврст снег а потоа постепено додавајте шеќер матејќи додека да се растопи.

2.Во шамот од белки додадете мелени ореви и брашно, па полека измешајте со лажица.

3.Плехот обложете го со хартија за печење а потоа ставете во него една третина од приготвената смеса за кора. Печете во загреана рерна на 180 степени додека да зарумени. На ист начин испечете уште две кори.

4.Фил: Соединете ги жолчките и шеќерот па гответе на пареа мешајќи додека да згусне.

5.пред крајот од готвењето додадете искршено чоколадо и продолжете со мешање да се растопи.

6.Во изладениот фил додадете омекнат путер и матете со миксер.

Финална постапка:

1.Секоја кора надолжно пресечете 3 пати, па така од една кора да добиете 4 ленти. Значи ќе добиете вкупно 12 ленти.

2.Првата лента премачкајте ја со приготвениот фил и свиткајте како полжав, па ставете во средина од чинијата за торти. Останатите ленти премачкајте ги со филот и кружно виткајте ги околу првиот ролат додека да се потроши материјалот.

3.Обликуваната торта премачкајте ја со преостанатиот фил и декорирајте со шлаг од слатка павлака.

recepti.com