Дома Тагови кромид

Таг: кромид

Како професионалец: ВАКА ќе го исечете кромидот без да заплачете!

Кромидот може да биде со најразлична димензија, боја и интензитет на лутост, но без разлика на тоа, секогаш може да ве натера да „заплачете“. Кромидот...

Рецепт: БОЖЈА АПТЕКА – кажете го проблемот, има решение!

Велат дека Бог прво ги раздвоил солената и слатката вода, ја создал Земјата, ги посадил билките, ги создал животните и рибите... и сето тоа...

КРОМИД И МЕД – лек за искашлување

Комбинацијата од мед и кромид одамна е позната како исклучително ефикасен природен лек за кашлица. Предноста на овие природни состојки е тоа што можете...

Рецептов ќе ве распамети – Засекогаш вака ќе го приготвувате компирот...

-Вкусен компир на малку поинаков начин. Направете компир на малку поинаков, но екстремно вкусен начин. Потребни состојки: 1-2 кг компир 1 лажица путер 50 г сланина Црвен мелен пипер 2 домати 1...

Вкусни плескавици, вака ме научи мама и до денес го користам...

Потребни состојки: 500 г мелено месо поголемо парче леб (потопено во вода или млеко) 1 главица кромид ситно сечкан магдонос 2 лажици сув мешан зеленчук 1 јајце црн пипер 1 лажичка сода...

Супа за после прејадување и препивање

Со користење на диеталната супа ќе бидете восхитени од резултатите за само неколку дена. Ви го претставуваме рецептот за диетална супа која сигурно ќе...

Пиле печено на стаклено шише – прсти да излижеш!

Посветено на мојот сакан брат Дејан, на кого не успеав да му го испечам ова вкусно пиле.... Потребни состојки:, 1 пиле, 1 пиво во стаклено шише. Сол сенф,...

Најдобриот лек за болни колена, артритис, ревматизам и ишијас – РЕЦЕПТ

Германско-американскиот „татко“ на суровата исхрана и автор на книгата Живот без болести, Ernst Günter своевремено објави интересен рецепт за лекување на артритис, гихт, ишијас,...

Мусака со блитва – рецепт

Фото и рецепт: Томовиќ Слаѓана Потребни состојки: 700 г блитва (4 врзопи) 400 г мелено месо 1 главица кромид 1 шолја ориз претходно сварен 3 јајца 1 шолја млеко Зачини Постапка: 1.Блитвата се обарува,...

Кога ќе го прочитате ова – повеќе никогаш нема да ги...

Кромидот е незаменлив и се користи во приготвувањето на речиси сите јадења. Се употребува сиров, пржен, печен... Но, грешката која честопати луѓето ја прават е...